S přicházející zimou se topení opět stává součástí každodenního života lidí. Ti, kteří by si chtěli zatopit ve starých kotlích, na to však mohou doplatit.
O tom, že od letošního září v Česku začal platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy psaly Události247 již v minulosti. Lidé, kteří si svá stará topná zařízení zavčas nevyměnili, by je teď už vůbec neměli používat. Pokud by si v nich chtěli zatopit, může jim za to hrozit mastná pokuta.
Staré kotle jsou neekologické
Zákaz měl původně začít platit již od 1. září roku 2022, připomíná web Novinky. Kvůli energetické krizi a rostoucím cenám energií se ale nakonec česká vláda rozhodla termín odložit o 2 roky na letošní září. Nyní už však žádné výjimky nejsou a lidé by ve starých kotlích jednoduše topit neměli. A to nehledě na jejich funkčnost.
Kotle 1. a 2. jsou totiž neekologické, protože do vzduchu vypouští velké množství škodlivých látek. Oproti tomu kotle s vyššími emisními třídami splňují přísnější standardy a jsou v tomto ohledu šetrnější. Díky tomu do ovzduší nevypouští tolik škodlivin, což je samozřejmě prospěšné jak pro přírodu, tak pro lidi a jejich zdraví.
Zatopit si ve starém kotli se může prodražit
I přesto, že Češi měli na výměnu kotlů skutečně dostatek času, mnozí z nich to nestihli. Jak píše server Deník, podle odhadů se to týká až 150 tisíců českých domácností. Ty všechny se aktuálně pravděpodobně obávají si ve svých starých kotlích zatopit. A mají k tomu důvod.
Za používání starého kotle hrozí od letošního září pokuta až 50 tisíc korun. A udělena může být dokonce i opakovaně, jak pro server iRozhlas upozornil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Sankci mohou lidem udělit úředníci z měst a obcí, kteří mají právo si zkontrolovat jejich revizní zprávy. A na nich uvidí, jaký kotel lidé používají a zda tedy splňuje aktuální emisní normy.