Češi se stávají oběťmi podvodu s názvem ďábelské dvojče. Stačí se připojit k veřejné WiFi a přijdete o peníze

Pokud se připojujete k veřejným WiFi sítím, pak byste toho měli raději nechat. Můžete se totiž snadno stát obětí podvodu.

i Zdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單)/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Určitě to všichni moc dobře znáte. Jste venku, nemáte zrovna data, ale nutně se potřebujete připojit k internetu. Proto využijete veřejnou WiFi síť, která je navíc bez hesla a úplně zdarma. To s sebou ale nese velké riziko, o kterém většina lidí ani netuší. Jak redakce Událostí247 již v minulosti upozorňovala, připojování k veřejným WiFi sítím vás totiž může připravit nejen o osobní data, ale také o vaše peníze.

Připojení k veřejné WiFi se vám může vymstít

Kavárny, letiště, nemocnice nebo centra měst – veřejné WiFi sítě jsou dostupné téměř na každém kroku. Přestože se může zdát, že jde o užitečnou službu, ve skutečnosti mohou představovat otevřenou bránu pro kybernetické útoky. Vzhledem k tomu, že není omezen přístup a síť bývá zabezpečena jen velmi volně, stávají se snadným cílem hackerů. Ti se pak díky nim totiž mohou nabourat do zařízení uživatelů, kteří jsou k ní připojeni. Jak?

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
Připojovat se na veřejnou WiFI se vám může vymstít

Jak popisuje mezinárodní společnost pro vývoj ochranného softwaru Kaspersky Lab, hackeři stále častěji využívají podvod s názvem Evil Twin. Jak již sám název napovídá (zlé dvojče), hackeři vytvářejí kopie známých WiFi sítí. Představte si, že se připojíte například k WiFi u kavárny Starbucks. Název odpovídá tomu, že síť patří samotné kavárně, a tak nic nenasvědčuje tomu, že by s ní mělo být cokoliv špatně. Jenže opak je pravdou – jde totiž o klon originální WiFi sítě.

V praxi to vypadá tak, že hacker dokáže oficiální WiFi síť obchodu nebo kavárny naklonovat. Následně cíleně ruší signál skutečné sítě, a protože jeho falešná síť nabízí lepší signál, většina zařízení se k ní automaticky připojí. Jakmile se tak ale stane, hacker může sledovat veškerý přenos dat.

Podvod s názvem Evil Twin

Díky tomu, že se připojíte k takzvané Evil Twin síti, hackeři mohou mít kontrolu nad vaším telefonem a mohou vás klidně okrást o vaše citlivá data. Ve výsledku to znamená, že pokud máte v telefonech uložená hesla, mohou se dostat i k vašim účtům. Jak ale takovou WiFi síť poznat a jak ji vlastně rozeznat od originální sítě, ke které jsme se chtěli připojit? A jak se vyhnout podvodu?

iZdroj fotografie: Pictures of things / Creative Commons / CC BY-SA
Pokud se připojujete na veřejnou WiFi síť, měli byste používat VPN

Jak jsme již zmiňovali výše, Evil Twin je zlé dvojče, což znamená, že v nabídce WiFi sítí vždy najdete kromě klonované sítě i tu originální. Ta originální ale bude mít mnohem horší signál, což zařídili sami hackeři, aby eliminovali možnost, že se k ní váš telefon automaticky připojí. Tím se dostáváme k důležité poznámce – vypněte si automatické připojování k WiFi sítím.

Jak upozorňuje softwarová společnost pro zabezpečení dat Varonis, právě to je prvním krokem, jak se efektivně vyhnout případnému podvodu. Dále byste rozhodně měli používat VPN, které byly vytvořeny pro to, aby zabránily hackerům ve sledování vaší online aktivity. Tím vůbec nejjednodušším způsobem, jak se vyhnout podobným podvodům, je vyhýbat se veřejným WiFi sítím. Pokud ale nutně potřebujete přístup k internetu, alespoň omezte své aktivity a vyhněte se návštěvě webových stránek, které pracují s vašimi citlivými informacemi.

Připojujete se na veřejné WiFi sítě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Schönweitz

Martin Schönweitz je několikaletým redaktorem webu Události24/7.cz. Svoji novinářskou kariéru započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuje naplno. V průběhu let působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. V roce 2020 se stal součástí redakce Události24/7.cz a pomáhal především svou redakční činností budovat celý projekt.

Zobrazit další články