Česká pošta si na důchodce připravila past: Jediná návštěva pobočky je připraví o spoustu peněz

Spousta českých seniorů si stále ještě nenechává posílat důchod na účet, ale chodí si pro ně se složenkou na poštu.

i Zdroj fotografie: Česká pošta
                   

Česká pošta těmto lidem loni udělala čáru přes rozpočet, když zrušila stovky svých poboček. Doplatilo na to mimo jiné také mnoho seniorů, kteří jsou zvyklí na poště vyřizovat různé záležitosti či si zde vyzvedávat penzi. Musí teď chodit na vzdálenější pobočky, jak Události247 informovaly už dříve. To je pro ty z nich, kteří se třeba hůře pohybují, velkým problémem.

Pošta zvyšuje poplatky

Senioři si i přes to všechno za poštovní služby připlatí. Jak Události247 upozornily, týká se to těch, kteří si nechávají vyplácet penze v hotovosti. Zvýšení poplatků za výplatu důchodů v hotovosti se ovšem nevztahuje na ty, kterým byl důchod přiznán před 1. lednem 2010 a od 31. prosince 2009 jim nepřetržitě trvá nárok na alespoň jeden důchod. Výdaje za hotovostní výplatu důchodu v tomto případě totiž hradí Česká správa sociálního zabezpečení.

iZdroj fotografie: Česká pošta
Návštěva pošty se může lidem prodražit

U penzí přiznaných od 1. ledna 2010 platí náklady příjemce důchodu, částka je mu odečtena z penze. Poplatek za výběr hotovosti se zvyšuje na 35 korun. Jedná se o zvlášť stanovenou cenu, která je mimo standardní sazebník České pošty. Ten, kdo nechce platit poplatky za hotovostní výplatu důchodu, může zvážit možnost změny způsobu výplaty důchodových dávek na bankovní účet. Musí vyplnit tiskopis o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu.

Máme to nařízeno, říká úřednice

Se službami České pošty jsou někteří zákazníci nespokojení. Poukazují třeba na to, že když potřebují podat balík, nebo něco vyřídit u přepážky, čekají ve frontě dlouhé minuty. Proto někteří lidí začali k odesílání či přijímání zásilek využívat jiné služby, například PPL nebo Zásilkovnu. Spoustě lidí také vadí, že jim úřednice na přepážkách nabízejí při vyřizování jejich záležitostí také nejrůznější losy a další produkty. Nejčastějším terčem jsou právě senioři, kteří si sem chodí pro své důchody.

Česká pošta se rozhodla zdražit. Doplatí na to důchodci, kteří si nechávají vyplácet penze v hotovosti

Česká pošta se snad zbláznila. Důchodcům, kteří si jdou pro důchod, nabízí na přepážce losy, vůně a přispět na děti,“ všímá si podnikatel a investor Jaroslav Šura, který se se svým zážitkem podělil na síti X. Jak víte, právě senioři patří mezi ty, kteří se nechají lehce ovlivnit k nákupu čehokoliv a proto se může stát, že místo aby si jen vyzvedli své peníze, ještě tam nechají stovky korun za stírací losy. „My to máme bohužel nařízeno, taky se mi nelíbí něco někomu nutit,“ říká Událostem247 paní Mirka, která pracuje na poště v Brně.

Co si o výše uvedeném myslíte vy? O váš názor se s námi můžete podělit v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články