Českem se začala šířit falešná videa. Po jejich zhlédnutí lidem mizí peníze z účtu. V ohrožení je každý

Podlehnout podvodníkům na internetu je v dnešní době čím dál snazší. Přispívá k tomu i šíření deepfake videí.

i Zdroj fotografie: Pittigrilli/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Události247 pravidelně informují o různých podvodech, pomocí nichž se podvodníci snaží lidi okrást o peníze. Velmi časté jsou různé SMS zprávy či e-maily s falešnými odkazy, pomocí nichž se kyberzločinci lidi snaží přimět k tomu, aby jim sdělili jejich osobní údaje k internetovému bankovnictví. A nyní se čím dál častěji objevuje další trik. Jsou jím falešná videa.

Videa podvodníci vyrábí s pomocí umělé inteligence

Umělá inteligence (AI) prostupuje v poslední době do velké části oblastí lidského života. Kromě svých pozitivních přínosů pro lidi však s sebou přináší i negativní dopady a rizika. Jedním z nich je také využití AI k různým podvodům. Patří mezi ně i tvorba falešných videí, takzvaných deep fake, jež jsou mnohdy velmi těžce rozpoznatelná.

Varování: Přišel vám někdy tento e-mail? Po jeho přečtení přijdete o všechny peníze na bankovním účtu

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odhalit podvodné video není vůbec snadné

Velkou výhodou AI je obrovská úspora času. A toho využívají i podvodníci. Jak pro web CNN Prima News řekla Barbara Zitová z Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd České republiky, tvorba jednoho videa s pomocí AI zabere klidně i pouhé 2 minuty. Jeho kvalita je přitom velmi vysoká a lidé tak snadno mohou podlehnout zdání, že je video pravdivé. A na to podvodníci spoléhají. Mnozí navíc na videa koukají bez zvuku, což ještě zvyšuje šanci, že jejich nepravost neodhalí, jak pro web iRozhlas upozornil expert na nová média Josef Šlerka.

Lidé mohou přijít o spousty peněz

Kromě toho, že falešná vide jsou snadným prostředkem pro šíření různých dezinformací, je někteří podvodníci využívají také při okrádání lidí. Jak píše server Seznam Zprávy, v poslední době se šíří videa používající tváře a hlasy známých osobností, díky nimž lidi lákají k investicím do smyšlených projektů. Ti, kteří videa shlédnou a uvěří jim, pak mnohdy podvodníkům převedou velké sumy peněz s nadějí, že budou jejich finance skvěle zhodnoceny. Až později se však dozví, že se jedná o podvod a o své úspory tak navždy přišli.

Přišla vám SMS zpráva od státu? Neklikejte na ni, jinak přijdete o všechny svoje peníze

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Mnozí lidé mohou kvůli podvodným videím přijít o velké sumy peněz

Jak jsme již zmínili, videa vytvořená s pomocí AI jsou velmi propracovaná a odhalit, že jsou falešná, je velmi obtížné. Naletět jim tak může skutečně každý. I přesto existuje několik metod, jak nepravost odhalit. Jak dále píše web Seznam Zprávy, falešná videa může prozradit nepřirozená intonace hlasu či mimika a gestikulace. Podvod lze odhalit i na detailech, jako je třeba špatný počet prstů na ruce nebo stíny u světel.

Viděli jste někdy falešné video? A odhalili byste ho? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články