Přišla vám v posledních dnech tato SMS zpráva? Hrozí, že během chvíle přijdete o všechny peníze na bankovním účtu

Na podvodné SMS zprávy a e-maily vás na Událostech247 upozorňujeme poměrně často. I přesto se však stále najde dost lidí, kteří se nechají napálit.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Digitální doba s sebou nese nejen spoustu výhod a úsporu času, ale také nebezpečí. Internetoví podvodníci ovládají spoustu triků, jak okrást důvěřivé lidi o peníze a navíc vymýšlejí stále nové. Události247 už dříve informovaly například o podvodných e-shopech. Lidé, kteří zde nakoupili, pak často nedostali ani objednané zboží, ani vrácené peníze.

Pozor na SMS od domnělých zásilkových společností

Psali jsme také o tom, že policie kvůli šíření osvěty spustila na začátku roku 2022 preventivní projekt Kyber rádce. Jeho cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o aktuálních metodách internetových podvodníků a poradit, jak se jim bránit. Podle společnosti Analytics Data Factory v Česku přibývá phishingových podvodů a pokusů o vytažení peněz z důvěřivých lidí. Nejčastěji se internetoví podvodníci vydávají za dopravní společnosti.

Navštívili jste jednu z těchto internetových stránek? Během chvíle kvůli tomu přijdete o všechny peníze na bankovním účtu

Doporučili jsme vám vždy se pečlivě zamyslet nad tím, kam zadáváte své osobní údaje. V poslední době se Českem začala šířit další vlna kybernetických podvodů, které se snaží ukrást peníze z bankovních účtů. Útočníci se při nich vydávají za známé doručovací společnosti a rozesílají falešné SMS zprávy, ve kterých vybízejí ke zdánlivě neškodnému zpřesnění údajů adresáta. Ve skutečnosti však dokážou využít údaje z platební karty a provést falešnou, nechtěnou platbu. Upozornil na to web Český rozhlas.

Na co si dávat pozor

Podvod spočívá v tom, že člověku dorazí SMS zpráva, která se tváří, že byla odeslána od některé z velkých přepravních společností. Adresáta vybízí pouze k upřesnění adresy, aby mohl být doručen zdánlivě objednaný balíček. Vše probíhá přes internetový odkaz, který však ve skutečnosti vede na napodobeninu platební brány. Tam oběť vyplní údaje ze své platební karty a tím si vlastně stvrdí ortel. Vzápětí mu přijde ověřovací SMS nebo jiný způsob potvrzení údajů, například přes Smart klíč.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Podvodné SMS zprávy se Českem ve velkém šíří už několik posledních měsíců a let

Jak dále píše web Český rozhlas, tento ověřovací prvek se však neváže k potvrzení změny adresy pro doručovatele, ale k potvrzení nechtěné a neplánované platby. Snadno se tak může stát, že se člověk celým procesem prokliká bez toho, aby si všiml, že se mu za chvíli odečte platba z jeho vlastního účtu. Lidé by podle expertů měli myslet na to, jestli opravdu nějaký balíček očekávají. „Taková SMS mi došla před Velikonocemi. Naštěstí o tom, jak probíhají nejrůznější podvody čtu a vím, takže jsem zprávu smazala,“ popsala Událostem247 paní Martina.

Snažili se vás někdy kontaktovat podvodníci? Pokud ano, jak jste reagovali? Podělte se o to s námi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články