Cestujete autobusem? Už od 10. prosince 2023 budou jenom pro bohaté. Budeme snad muset do práce chodit pěšky?

Mnozí lidé, kteří k dopravě využívají autobusy si již brzy připlatí. Na mnoha místech v Česku zdraží nejen dálkové spoje, ale i MHD.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V posledním roce zdražilo v Česku prakticky všechno. A kromě potravin, energií či služeb nyní ceny porostou také u dopravy. Události247 již informovaly o tom, že brzy ve velkém zdraží vlaková doprava. Kromě Českých drah ceny jízdenek navýší také další, v tuzemsku rozšířený dopravce GW Train Regio. To však není všechno. Připlatí si i ti, kteří cestují autobusem.

Bude jízda autobusem jen pro bohaté?

Mnohým se to možná bude zdát přehnané, ale zdá se, že se k tomuto absurdnímu scénáři pomalu blížíme. Doby, kdy stála jedna jízda autobusem pár korun jsou nenávratně pryč. Mnozí lidé tak dost možná pomalu začínají uvažovat o tom, jestli nebudou muset začít do práce chodit pěšky. V době prudkého zdražování, kdy roste vše kromě platů si totiž některé rodiny, které již nyní s penězi sotva vyjdou dost možná nebudou moci cestování dovolit tak často, jako dříve.

Cestujete vlakem? Od ledna 2024 se nedoplatíte, blíží se brutální zdražení jízdenek. Z nového ceníku se vám zamotá hlava

A kde konkrétně se autobusy zdraží? Již od 10. prosince dojde například ke zvýšení cen v dálkové autobusové dopravě v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, píše web Novinky. Zde by nárůst cen měl ovlivnit hlavně cestující, kteří platí jednorázově hotovostí nebo standardní platební kartou. V průměru by se ceny měly zvednout asi o 8,5 procenta. Pro držitele karet IREDO, kteří cestují pravidelně, se pak cena jízdného nezmění.

Zdraží i MHD

Například v Liberci ceny vzrostou od nového roku. „U jízdného elektronického jednotlivého jsme zdražovali o 5 procent, u časových jízdenek o 4 procenta, u jízdenek v hotovosti o 6 procent,“ uvedl pro web Český rozhlas liberecký náměstek Jan Sviták. V Plzni pak od roku 2024 ceny stoupnou v průměru o 11 procent. A třeba sazba za jednorázové jízdenky se zde zvedne dokonce až o 20 procent, uvádí web Plzeňoviny.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Zdraží dálkové spoje i MHD

A v některých českých městech dokonce ani na nový rok nečekají. Jak píše server Seznam Zprávy, cestující si již od podzimních měsíců připlatí třeba za cestování po Olomouci, Mostě, Zlíně nebo Litvínově. „Od září 2023 zvyšujeme ceny všech typů jízdních dokladů, většinou po 11leté stagnaci,“ cituje web Seznam Zprávy vyjádření Dopravní společnosti Zlín–Otrokovice.

Jezdíte často autobusem, nebo využíváte jiné formy dopravy? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články