Cestujete vlakem? Od ledna 2024 se nedoplatíte, blíží se brutální zdražení jízdenek. Z nového ceníku se vám zamotá hlava

Češi, kteří využívají hromadnou dopravu by se měli připravit, že si v budoucnu za cestování připlatí. A rozhodně ne málo.

i Zdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pro mnohé lidi je cestování vlakem či autobusem tím nejlevnějším a nejdostupnějším dopravním prostředkem. Bohužel, tento druh dopravy čeká zdražení a nejeden Čech si tak jistě říká, že už se snad nedoplatí. Nedávno Události247 informovaly o tom, že již od 10. prosince výrazně zvýší ceny svých jízdenek České dráhy. Nyní s růstem cen přichází i další dopravce a mnohým lidem se tak z brutálního zdražování a nových ceníků začíná motat hlava.

Cestování vlakem už si možná někteří nebudou moci dovolit

Zdražování ohlásila společnost GW Train Regio, která je druhým největším regionálním dopravcem v České republice. Ta od ledna příštího roku zvýší ceny jízdenek přibližně o 10 procent, píše web Novinky. „Tím důvodem jsou rostoucí ceny veškerých nákladů. Budeme muset i částečně zvýšit mzdy, neboť inflace a další objektivní příčiny nás k tomu povedou,“ cituje web Novinky ředitele GW Jihotrans Roberta Krigara.

Bude jízda vlakem už jenom pro bohaté? Tohle nám udělají České dráhy, nedoplatíme se

To však není to jediné. Firma kromě plošného zdražení jízdenek zvažuje také zavedení rozdílných cen za přepravu elektrokol a standardních jízdních kol. Elektrokola jsou totiž těžší, což vyžaduje fyzicky zdatnější obsluhu a také představují vyšší riziko v případě reklamací kvůli vyšší ceně. Navíc, stávající držáky na kola ani na takovou váhu nejsou dělané a podle Kriegara tak „začíná být problém s uchycováním těchto kol“.

A kde konkrétně se cestující vlakem na tyto změny mají připravit? GW Train Regio působí především v Jihočeském, Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Jak nicméně dodává web Novinky, ještě do konce letošního roku by společnost ráda své působení rozšířila i do Plzeňského kraje.

Zdražení čeká i další druhy dopravy

Nejen cestování vlakem se Čechům od nového roku prodraží. Již v létě například Události247 psaly o tom, že mnohá česká města chystají zdražení městské hromadné dopravy. Zatímco ve Zlíně, Olomouci či Litvínově si lidé připlatí už od podzimu, v Liberci pak ke zvýšení cen dojde od příštího roku.  

iZdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé si v mnoha českých městech připlatí i za městskou hromadnou dopravu

A v neposlední řadě porostou i ceny dálkové autobusové dopravy. Třeba v Pardubickém a Královehradeckém kraji se ceny mnoha spojů zvýší už od 10. prosince, uvádí web Novinky. „Průměrné navýšení cen je o 8,5 procenta,“ dodal pro server Novinky náměstek pardubického hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš.

Cestujete rádi vlakem? Napište nám, jak vás růst cen jízdenek ovlivní

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články