Nemáte doma nebo v peněžence náhodou tyto bankovky? Nikde s nimi už nezaplatíte, nechte si je pokud možno co nejdříve vyměnit.
Čas od času se stane, že se změní kompletně podoba určitého platidla, nebo dokonce přestane navždy platit. Nedávno například skončily kolkové známky, blíží se také konec platebních karet Maestro a VPay. No a pak jsou tady některé bankovky, které jsou oproti těm novějším zastaralé a Česká národní banka je stahuje z oběhu. Pokud je máte doma, nechte si je raději co nejdříve vyměnit.
Tyto bankovky vám jsou již k ničemu
Je celkem vysoká pravděpodobnost, že právě teď doma máte bankovku, se kterou už nikde nezaplatíte. Zvlášť pokud patříte mezi jedince, kteří si doma nechávají hotovost pro jakékoliv případy, nebo si prostě šetříte a dáváte si bankovky do prasátka. V roce 2022 totiž Česká národní banka ukončila platnost některých bankovek. Konkrétně šlo o starší verze stokorun, dvousetkorun, pětisetkorun, tisícikorun a dvoutisícovek. Jejich společným znakem byl úzký stříbrný proužek – bezpečnostní prvek, který se liší od proužku u novějších platidel.
Zatímco současné bankovky mají široký holografický proužek, který při naklánění mění barvu a obsahuje motivy českého lva nebo číselného označení, starší typy mají proužek úzký a méně nápadný. Jak uvádí Česká národní banka na svých webových stránkách, konkrétně se pak jednalo o bankovky, které byly vydány mezi lety 1995 až 1999. Ty už jsou momentálně neplatné a budete si je muset nechat vyměnit.
Co dělat
Jak informovaly všechny banky v České republice, poslední možnost, kdy jste si mohli nechat bankovky kdekoliv vyměnit, jste měli do 30. 6. 2024. Nebojte se – vyměnit si je můžete i teď, avšak už jen pouze na pobočkách České národní banky. Stačí s nimi přijít na jakoukoliv pobočku a banka vám následně dá bankovky nové. Případně je také můžete zaslat poštou. Jak uvádí Portál veřejné správy, stačí je poslat jako cenné či doporučené psaní a uvést kontaktní údaje včetně čísla bankovního účtu, na který vám mají být následně finanční prostředky zaslány.
Stejný systém funguje i v momentě, kdy budete chtít vyměnit bankovky, které jsou jakkoliv poškozené. Pokud je bankovka popálená, politá, výrazně natržená či jinak poškozená, v obchodech vám ji nevezmou. Je tedy opět potřeba kontaktovat Českou národní banku, která vám je vymění. Dejte však pozor – pokud se prokáže, že byla bankovka poškozena úmyslně, pak se můžete setkat se zamítnutím výměny.
Máte v peněžence nějaké starší bankovky?


