O čtyřdenním pracovním týdnu se mluví už několik let, mohl by ale u nás vůbec fungovat? Některé firmy dokazují, že ano.
Velká většina zaměstnanců v České republice pracuje pět dní v týdnu, celkem 40 hodin. Co kdyby se to ale změnilo? Redakce Událostí247 se již několikrát věnovala tématu čtyřdenního pracovního týdne a zdá se, že se k němu skutečně pomalu blížíme. Stále více firem nahrazuje tradiční model pětidenního pracovního režimu kratší variantou a nutno podotknout, že ve většině případů to funguje dobře. Mohl by ale takový systém být nastaven plošně?
Čtyřdenní pracovní týden
Společnost se neustále vyvíjí a v posledních letech je zřejmé, že dochází k zásadním změnám v oblasti pracovního režimu. Stále častěji se mluví o tom, že tradiční model pětidenního pracovního týdne by mohl být nahrazen kratší variantou. Tento trend už se začíná objevovat v praxi a mnohé firmy experimentují s volnějšími pátky či možností práce z domova. U nás jde víceméně o novinku, v některých zemích je však čtyřdenní pracovní týden nastaven už několik let. Jak redakce Událostí247 zjistila, aplikuje se hodně v Austrálii, Belgii nebo Rakousku. Posledně zmíněná země má dokonce nejkratší průměrný pracovní týden na světě, a to 35,5 hodiny.
Proč ale něco jako čtyřdenní pracovní týden existuje a proč ho některé firmy nastavují? No, jde především o to, že se snaží klást důraz na hodnotu volného času. Firmy, které tento systém aplikují, věří tomu, že když bude mít zaměstnanec více volného času, vzroste tak jeho morálka a svou práci pak vykoná mnohem lépe.
„Našla jsem si místo ve firmě, kde pracovní týden trvá jen čtyři dny. Mám malé dítě, se kterým chci trávit co nejvíce času, zároveň však musím vydělávat peníze, abych nás uživila. Díky své práci mám oboje, a to jak peníze, tak i čas. Spousta lidí by si myslela, že zaměstnancům klesne produktivita, ale je to přesně naopak. Díky tomu, že musím mít vše hotové už ve čtvrtek, musím makat jako šroub. Za ten volný pátek to ale stojí,“ řekla Událostem247 Jana K. z Prahy, která tak reagovala na jeden z našich článků týkajících se právě čtyřdenního pracovního týdne.
Co kdyby
Může být čtyřdenní pracovní týden nastaven plošně? Ano, mohl – historicky totiž už k podobné změně došlo. Dříve bylo běžné pracovat šest dní v týdnu, než se 29. září 1968 prosadil současný pětidenní model. Dnes k tomu přispívá automatizace a technologický pokrok, který umožňuje efektivnější práci a zároveň vytváří potřebu nových pracovních míst. Zda a kdy dojde k plošnému zavedení kratšího pracovního týdne, je však zatím pouze otázkou.
Tu dnes řeší například Polsko, ve kterém se už delší dobu vedou vážné debaty o zavedení čtyřdenního pracovního týdne jako oficiální normy. U nás se podobná otázka neprobírá a je jisté, že dlouhá léta ještě probírat nebude. Některé z českých firem čtyřdenní pracovní týden už umožňují, zaměstnanec však během čtyř dnů musí zvládnout veškerou práci, kterou by obvykle musel zvládnout během pětidenního pracovního týdne.
Zavedli byste v Česku plošně čtyřdenní pracovní týden?


