Definitivní konec známého obchodní řetězce. Češi nechápou, kam teď mají chodit. Milovali jsme to tam, už si tam nikdy nenakoupíme

Do Česka v posledních letech expandovala spousta známých obchodních řetězců. Dost jich ale také naopak skončilo.

i Zdroj fotografie: Lars Plougmann / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Události247 psaly například o tom, že po osmi letech působení na českém trhu skončilo britské hračkářství Hamleys. Jeho honosná prodejna v pražské ulici Na Příkopě byla otevřena v roce 2016 a patřila k největším svého druhu v Evropě. Důvodem konce bylo ukončení spolupráce mezi českým investorem Pavlem Čmelíkem a britskou značkou Hamleys.

Pandemie řetězci zlomila vaz

Mezi velmi oblíbené značky u nás patřil také řetězec s módou Esprit. Tato značka má přitom opravdu dlouholetou tradici. Jak Události247 zjistily, oděvní společnost Esprit byla založena v roce 1968 v San Franciscu a brzy se stala natolik oblíbenou, že své prodejny rozšířila na pět kontinentů do více než 40 zemí. Jen v České republice bylo hned 12 prodejen. Zákazníci si v nich už ale oblíbení značky nenakoupí. 

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Sterilgutassistentin / Creative Commons / CC BY-SA
Esprit měli Češi ve velké oblibě

Esprit začal mít první problémy už před pěti lety, kdy během pandemie covidu měla společnost finanční problémy a musela nakonec propustit více než třetinu svých zaměstnanců. I když to chvilku vypadalo, že se Esprit nakonec vzpamatuje, bohužel k tomu nedošlo a jen o 4 roky později, tedy v roce 2024, začal řetězec krachovat. Mnohé obchody Espritu tak byly nahrazeny jinými. Například v obchodním centru Palladium se z prodejny Esprit stala prodejna Catches.

Nákupy už jen přes internet

U nás byl tento obchod přímo v centru Brna a měli tam opravdu kvalitní oblečení, které navíc ani nebylo moc drahé. Mrzí mě, že Esprit skončil. Teď už je tam místo toho jiná oděvní značka. Toto oblečení se ale ještě dá sehnat přes internet, na Zalandu jsem si nedávno kupovala dlouhé šaty,“ řekla Událostem247 paní Andrea P. z Brna. Není to však zdaleka jediný obchodní řetězec, který měli zákazníci rádi a přišli o něj.

iZdroj fotografie: Fumikas Sagisavas / Creative Commons / CC BY-SA
Čas od času skončí nějaký řetězec obchodů. Nezbývá nám, než se tomu přizpůsobit a zvyknout si

Už v roce 1996 skončil například K-mart. Tento americký řetězec hypermarketů převzala značka Tesco. Skončily také oblíbené rybí restaurace Nordsee, nebo řetězce s elektrem ElectroWorld či Okay, jak Události247 psaly již dříve. Nové značky sem však také přicházejí. Podle průzkumu společnosti Cushman & Wakefield, která sleduje nové zápisy už 11 let, vstoupilo v roce 2024 na český trh 47 značek, jak Události247 zjistily na webu Eurobuild.

Zaznamenali jste konec Espritu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články