Ačkoli v létě není vytápění aktuálním tématem, v zimě se jím opět stane. Lidé, kteří si nevymění tento spotřebič pak mohou dostat vysoké pokuty.
Již skoro 9 měsíců nesmí Češi podle zákona využívat staré kotle 1. a 2. emisní třídy. I přesto však mnozí lidé zákaz nerespektují a nadále je používají. Přitom kdo bude těmito spotřebiči své domovy nadále vytápět, může za to dostat mastnou pokutu, a to klidně i opakovaně. Dosahovat může desítek tisíc korun.
Pokutu mohou dostat desítky tisíc Čechů
Již dříve přinesla redakce Událostí247 informace o tom, že loni touto dobou nemělo staré kotle vyměněno asi 150 tisíc českých domácností. Tehdy jim však ještě několik měsíců na nápravu zbývalo. Co je však podle nás zarážející je fakt, že mnoho z nich to evidentně nenapravilo doteď. Podle čerstvého vyjádření šéfa Cechu topenářů a instalatérů Zdeněk Lyčka pro server Aktuálně je naprostá většina z těchto spotřebičů v českých domácnostech stále v provozu.
Všem těmto lidem zmíněné sankce hrozí. Jak sice redakce Událostí247 ověřila na webu Ministerstva životního prostředí, kontroloři by nejprve lidi měli napomenout a dát jim na nápravu a výměnu kotle ještě nějaký čas. Poté již ale pokutu skutečně mohou udělit. Dosahovat může až 50 tisíc korun, což rozhodně není málo.
Na nový kotel lze získat dotaci
Podle redakce Událostí247 je důvodem, proč si řada lid starý kotel stále nevyměnila, finanční náročnost této akce. Pořídit nový kotel už samo o sobě není levná záležitost, a pokud je potřeba k tomu ještě udělat například nové rozvody či jiné stavební úpravy, mohou se náklady šplhat do vyšších desetitisíců či dokonce až statisíců korun. Přesto však máme za to, že za pokutu toto riziko nestojí. Navíc, s vysokými pořizovacími náklady Čechům může výrazně pomoci stát.
Redakce Událostí247 prostudovala web Nová zelená úsporám a zjistila, že stát Čechům na pořízení nového topného zařízení může přispět až 150 tisíc korun. Tato nejvyšší částka platí pro seniory a nízkopříjmové rodiny, které se rozhodnou pro koupi tepelného čerpadla. O 40 tisíc korun nižší je dotace na nový kotel na biomasu a maximálně 50 tisíc korun mohou lidé získat na pořízení menších kamen na biomasu. O něco nižší částky, stále však pěkné sumy peněz pak mohou čerpat i ostatní, nejen nízkopříjmové domácnosti.
Redakce Událostí247 tak určitě doporučuje tyto možnosti využít. Léto je pro to ideální čas. Nejenže lidé díky tomu od státu získají peníze na pořízení nového zdroje vytápění. Ještě navíc už jim nebude hrozit, že dostanou pokutu.
Jak svůj domov vytápíte vy?


