Do Česka se nedávno vrátily haléře. Jde o novinku, která je již platná. Vědět by o tom měl každý, aby se pak v obchodě nedivil

Na haléře mohou lidé stále v obchodech narazit. Nejedná se ale o mince.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V redakci Událostí247 si na haléře ještě dobře pamatujeme. Ostatně, poslední, tedy 50haléřové mince přestaly platit až v létě roku 2008, jak jsme ověřili na webu České národní banky (ČNB). To ale ještě neznamená, že se zcela přestaly používat. Minimálně na cenovkách v obchodech jsou k vidění stále.

Obchodníci haléře používají

Ceny potravin v posledních letech výrazně rostly. Od loňského roku ale vláda snížila daň z přidané hodnoty (DPH) na potraviny, což mělo přinést zlevnění. Jak jsme zjistili na webu Zákony pro lidi, z 15 procent DPH kleslo na 12 procent. A obchodníci se rozhodli, že tuto změnu do cen potravin skutečně promítnou a ukážou tak lidem, že zlevňují.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Do ČR se vrátily haléře. Jde o novinku platnou ještě v roce 2024. Kdo o tom nebude vědět, ten se bude u poklady v obchodě divit

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Cenovky v haléřích mohou vypadat lákavěji

Reálně však u mnohých potravin 3procentní zlevnění činilo jen desetiny koruny. To však řetězce vyřešily. Začaly uvádět ceny s přesností na 2 desetinná místa, čímž zpět do hry dostaly haléře. Příkladem je řetězec Tesco. Jak jsme se dočetli na jeho webu, na začátku loňského roku takto upravil ceny více než 8 500 produktů.

Haléřové ceny čelily kritice

Mnozí spotřebitelé se domnívali, že takovéto haléřové ceny jsou nelegální nebo matoucí. Věc tedy prověřovala i Česká obchodní inspekce (ČOI), jak jsme zjistili na webu Svazu obchodu a cestovního ruchu. Nakonec však uznala, že nic nezákonného na tom, aby řetězce do cen zahrnovaly haléře, není. Ačkoli haléřové mince již dávno byly vyřazeny z oběhu, jejich použití při stanovování cen není zakázáno. Přestože uvádění cen v haléřích tedy může někomu připadat zvláštní, není to v rozporu se zákony.

Máte doma staré haléře? Dnes mají obrovskou hodnotu, dají se prodat za velké sumy peněz

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Supermarkety uvádí cenovky s přesností na 2 desetinná místa

My v redakci Událostí247 máme na věc dvojitý pohled. Na jednu stranu nám přijde toto přesné uvádění cen férové. Když totiž lidé platí kartou, strhne se jim z účtu cena přesně v haléřích. Pokud by obchodníci ceny zaokrouhlovali, lidé by tak zbytečně platili více. Na druhou stranu je ale pravda, že obchodníci haléře zároveň využívají k tomu, aby lidi přiměli k vyšším útratám. Tyto cenovky totiž obvykle vypadají lákavěji, než kdyby byly zaokrouhleny.

Jaký máte na věc názor vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články