Právě se zjistilo, jak v létě 2024 ušetřit tisíce korun na pohonných hmotách. Pumpaři nechtějí, aby to Češi věděli

Blíží se doba letních dovolených a to mimo jiné znamená jediné. Ceny benzínu a nafty se začínají ubírat směrem nahoru.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Řidiči si už zvykli, že ceny pohonných hmot jsou jako na houpačce. Například cena nafty se loni během pár měsíců dostala z 31 korun za litr na 40, což je skoro třetinový nárůst, jak psaly Události247 nedávno. Podobné výkyvy má za sebou i benzín – jeho cena se pohybovala v rozmezí od 36 do 40 korun za litr.

Kudy jet, abyste nejvíc ušetřili?

Na konci roku 2023 roku Události247 psaly o tom, že podle mnohých ekonomů by letošní ceny pohonných hmot mohly ty loňské pokořit. První vlaštovku tohoto zdražení mohli Češi pozorovat už na jaře. Jak od nás víte, v dubnu se benzín prodával v průměru za částku okolo 40 korun za litr, nafta pak stála jen o necelou korunu méně. Další zdražení mělo nastat kvůli schváleným emisním povolenkám ETS2.

Právě se děje: Benzín a nafta zdraží takovým způsobem, že za pár týdnů budou jenom pro bohaté. Nedoplatíme se

Od roku 2027 mají totiž zahrnovat také paliva pro motorová vozidla. Spousta Čechů se také letos chystá do tolik oblíbeného Chorvatska. Je poměrně blízko autem a nabízí krásné prostředí i odpočinek u moře. Jak radí web Měšec, nejkratší trasa z České republiky do Chorvatska vede přes Rakousko a Slovinsko. Cesta přes Slovensko a Maďarsko vyžaduje buď další náklady na dálniční poplatky, nebo přísné dodržování rychlostí v obci a mimo obec. Maďaři totiž mají co se týká povolené rychlosti nulovou toleranci.

V Chorvatsku jsou ceny paliv podobné jako u nás

Web Měšec řidičům také radí, aby si po cestě na dovolenou do Chorvatska natankovali nejprve doma v České republice a potom až v Chorvatsku. Náklady na pohonné hmoty bez mýta byly 2 191 korun. Posádka v Česku natankovala plnou nádrž, přičemž jeden litr benzínu stál 40,50 koruny. Auto, které jezdí na LPG, vyšel při tankování v České republice jeden litr plynu na necelých 17 korun.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Na palivech se dá ušetřit hned několika způsoby

Ceny základního benzínu 95 a motorové nafty jsou v Chorvatsku skoro stejné jako v Česku. Loni ovšem byly o něco nižší, píše dále web. Ovšem pozor, prémiový benzín a prémiová nafta jsou v Chorvatsku dražší klidně i o 10 korun na litr. Naopak LPG meziročně zlevnil, a to i přes horší kurz koruny. V Chorvatsku jsou ceny na čerpacích stanicích velmi podobné, často dokonce stejné. Je to kvůli zastropování cen PHM tamní vládou. Pokud tak chcete ušetřit, po cestě mezi cílovou destinací netankujte. Je ovšem jasné, že něco podobného vám lokální pumpaři neporadí.

Jak během cesty do Chorvatska tankujete vy? Napište nám vaše zkušenosti dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články