Dobré časy důchodcům skončily: Stát si na ně ušil boudu. Kdo se včas nepřipraví, toho čekají velké problémy

Mnozí čeští penzisté se letos musí vypořádávat s nepříjemnými změnami. Stát jim totiž výrazně zkrouhnul navyšování jejich penzí.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Začátek roku 2024 přinesl pro české důchodce hned několik změn. Události247 již dříve psaly o tom, že výrazné změny se dotkly třeba odchodů do předčasných penzí. A k tomu od poloviny letošního roku začnou platit nová pravidla pro vyplácení státních příspěvků k důchodovému spoření. Chce se tak říct, že dobré časy důchodcům skončily. To ale není všechno. Zjistěte, jakou boudu stát na seniory ušil.

Změny valorizací se důchodcům líbit nebudou

Jak píše web E15, součástí rozsáhlé důchodové reformy je i úprava mimořádných valorizací. Ty se nově promění jen v dočasný příspěvek. Namísto trvalého přilepšení, na které byli důchodci v případě vysoké inflace dosud zvyklí tak od státu dostanou jen přídavek, jehož vyplácení skončí s nejbližší řádnou valorizací. „Mimořádné valorizace budou nahrazeny dočasným příspěvkem, který bude zohledňovat růst cen z 60 procent,“ doplnila pro web iRozhlas mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Procházková.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Čeští důchodci kvůli vládním změnám přišli o nemalé peníze

Tato změna, která začala platit již loni přitom ve výši důchodů udělala skutečně velký rozdíl. Jak uvádí server Echo24 při použití standardního mechanismu by průměrný důchod vloni v červnu vzrostl o 1770 korun, po novele to bylo 760 Kč“. Není se tak čemu divit, že důchodcům tyto změny příliš nevoní.

Čeští důchodci letos nebývale zchudli

Jak připomíná web Deník, letos českým penzistům jejich důchody vzrostly v průměru o 360 korun. I přesto si však důchodci vlastně vůbec nepolepšili. Spíš naopak. „Zatímco totiž se průměrný starobní důchod navýšil loni o 12,4 procenta, důchodcovská průměrná celoroční míra inflace činila 13,6 procenta. Reálně si tak důchodci pohoršili o 1,2 procenta, tedy nejvýrazněji od roku 2012,“ píše ve svém textu na webu Lidovky ekonom Lukáš Kovanda.

Jedna skupina Čechů už brzy přijde o tisíce korun z důchodu. Dotkne se to i vás?

Důchodcům tak nezbývá nic jiného než se s nastalou situací smířit. A Češi, kteří ještě do důchodu neodešli, by se měli na roky v penzi včas připravit a začít si spořit. Jinak je mohou na stáří čekat velké finanční problémy. Zdá se totiž, že na důstojný důchod od státu se dost dobře nedá spolehnout.

Spoléháte na to, že na stáří vyjdete pouze ze státního důchodu? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články