Dovolená ve Španělsku? Za trest. Restaurace zejí prázdnotou, ceny jsou přemrštěné a turisty tam nikdo nechce

Pokud se letos chystáte na dovolenou do Španělska, dejte si pozor na přemrštěné ceny. Španělé se tak snaží bojovat proti masovému turismu.

i Zdroj fotografie: l0da_ralta/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Vzpomínáte si na to, když jsme vás v naší redakci varovali před některými destinacemi a radili vám, abyste se do nich letos nevydávali? Bylo mezi nimi i Španělsko, které se v posledních letech potýká s masovým turismem, který má negativní dopad na běžný život. Nejvíce je tento problém cítit v Barceloně a také na Mallorce, která sice ještě v květnu praskala ve švech, teď je ale poloprázdná. Proč tomu tak je?

Španělsko řeší zásadní problém

Španělsko se v posledních letech potýká s masovou turistikou, což se mnoha rezidentům ve velkých španělských městech značně nelíbí. Tisíce lidí proto pravidelně pořádají proti masové turistice protesty a jsou toho názoru, že obrovský příval návštěvníků jejich města ničí. A mají pravdu. Turismus ve Španělsku má výrazný vliv na cenu potravin i nájmů. Ty rostou do takové výše, že si je pak samotní Španělé nemohou dovolit.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Jak redakce Událostí247 zjistila, nejvíce se s tímto problémem potýkají v Barceloně a na Mallorce. Ostrov, na kterém žije přibližně 920 tisíc obyvatel, ročně navštíví až 13 milionů turistů, což vytváří obrovský tlak na infrastrukturu, životní prostředí a kvalitu života místních. Obyvatelé čím dál hlasitěji poukazují na to, že jejich domovy se mění v zábavní parky pro cizince a ceny bydlení i každodenních potřeb letí vzhůru.

iZdroj fotografie: kallerna/ Creative Commons / CC-BY-SA
Ve Španělsku se snaží bojovat proti masovému turismu

Ve výsledku to pak vypadá tak, že například návštěvu restaurace si dnes mohou opravdu dovolit už pouze turisté. A důsledek? Restaurace zejí prázdnotou a jen rezervace během večerních hodin klesly v oblíbených turistických oblastech až o 50 %. Španělsko ale protestantům naslouchá a rozhodlo se, že začne proti náporu turistů bojovat, a to tak, že ho omezí. Jak? Vyššími cenami.

Jedním z opatření, které mají omezit nápor turistů, je zvýšení pobytových poplatků. V hlavní sezóně by se mohly vyšplhat až na šest eur za noc, a to i pro cestující na výletních lodích. Jen tento krok může prodražit týdenní pobyt pro dva zhruba o dva tisíce korun. Podobná situace se týká i půjčoven aut. Španělské úřady zvažují výrazné navýšení poplatků za pronájem vozidel. Výsledkem může být další zdražení dovolené o několik tisíc korun.

Nával turistů vyřeší vyšší ceny

Dalším krokem, jak zkrotit příliv návštěvníků, je zákaz výstavby nových turistických apartmánů v domech, kde žijí místní. Mnozí totiž upozorňují, že právě realitní spekulace a rostoucí podíl krátkodobých pronájmů zvedají ceny bytů do nedosažitelných výšin. Paradoxní je však situace, kterou výstižně komentovala jedna z realitních makléřek: „Lidé si tady stěžují, ale jsou to oni, kdo prodávají nemovitosti zahraničním kupcům, aby vydělali více peněz.

iZdroj fotografie: Bin im Garten / Creative Commons / CC-BY-SA
Dovolená ve Španělsku se v příštích letech výrazně prodraží

Ačkoliv Mallorca patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace Čechů, je téměř jisté, že zájem o ni bude ze strany českých turistů pouze ubývat. A kdo ví, možná to v budoucnu dopadne stejně jako s Chorvatskem. To Češi sice milují, kvůli neustále zvyšujícím se cenám se však pro mnohé stává luxusní destinací, kterou si už v dnešní době bohužel nemohou dovolit.

Chystáte se na dovolenou do Španělska?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články