Peníze jsou velice ožehavým tématem a platí to i pro příjmy seniorů, kteří už jsou na odpočinku.
Výše důchodu závisí na tom, kolik let jsme odpracovali a jaké jsme měli odvody. Například živnostníci a podnikatelé mívají většinou nižší starobní důchod než zaměstnanci. Na průměrný starobní důchod, který na konci roku 2023 činil 20 264 korun, dosáhnou osoby samostatně výdělečně činné pouze výjimečně, jak upozornily Události247.
Důchod přes čtvrt milionu korun měsíčně
Víte od nás také to, že jedním z případů, kdy může dojít dokonce ke snížení penze, je předčasný důchod. Ten mimochodem loni na podzim doznal značných změn a stal se tak výrazně méně výhodný než dříve. I ti, kteří do předčasné penze odešli ještě za výhodných podmínek, však nemají vyhráno. Pokud člověk v předčasném důchodu začne opět pracovat na plný úvazek, bude mu důchod pozastaven a znovu vrácen až po ukončení pracovního úvazku.
Věděli jste, že rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším vypláceným důchodem v Česku dosahuje statisícové výše? Zatímco ten první se blíží ke čtvrt milionu měsíčně, ten druhý se pohybuje jen mírně v řádu stokorun, jak upozornil web Novinky. Podle České správy sociálního zabezpečení byl nejvyšší důchod za loňský prosinec 247 592 korun. Průměrný důchod přitom v současnosti dosahuje 20 704 korun.
Země, kde se mají senioři dobře
Podrobnosti o příjemci nejvyššího důchodu správa sociálního zabezpečení odmítá sdělit s odkazem na ochranu osobních údajů. Je však jasné, že se nebude jednat o běžného zaměstnance. Takto vysoký příjem v penzi může mít například bývalý eurokomisař, europoslanec, dlouhodobý politik na úrovni prezidenta nebo nějaký bývalý vysoký manažer, píší dále Novinky. Pokud by šlo o manažera, musel by zastávat vedoucí pozici v některé z nejvýznamnějších firem.
V příštím roce by mohl nejvyšší vyplácený důchod dosáhnout 249 216 korun, což většina seniorů nedostane vyplaceno ani za celý rok. V sousedním Polsku je letos nejvyšší vyplácený důchod v přepočtu asi 258 490 korun. Pobírá ho senior, který nepřetržitě pracoval 62 let. Dobře se mají běžní senioři v Norsku, dostávají okolo 46 000 korun. Důchodci ve Spojených státech berou v průměru 38 000 korun, což rozhodně není malá částka a nevydělá ji ani spousta zaměstnaných lidí.