Všichni tito lidé budou pobírat každý měsíc důchod přes 25 000 Kč. Máte na pohádkovou penzi nárok i vy?

Pro přiznání starobního důchodu platí jasná pravidla. Žadatel musí například splňovat dobu pojištění v rozsahu 35 let.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Výše penze je zejména pro seniory obrovské téma. Pro většinu z nich totiž důchod představuje základní zdroj jejich příjmů. Aby byli schopni pokrýt své základní životní potřeby, jako je bydlení, potraviny nebo zdravotní péče, jsou tak v podstatě odkázáni na stát. V procesu určování výše starobního důchodu hrají klíčovou roli dva základní faktory.

Jaké jsou podmínky k získání důchodu

Tím prvním je celková odpracovaná doba, po kterou lidé mají zaplaceno důchodovém pojištění. Aktuálně je limit alespoň 35 let, pro odchod do předčasného důchodu pak nově dokonce 40 let. Psali jsme o tom na Událostech247 už dříve. Druhým aspektem je pak průměrný hrubý měsíční příjem získaný během pracovního života. Jedná se o takzvaný osobní vyměřovací základ. Víte od nás, že ten přitom hraje v tom, jak vysoký důchod dostanete, zásadní roli.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Důchody jsou v Česku dlouhodobě velmi diskutovaným tématem

Jeho zvýšení o pouhých tisíc korun vám totiž může tento parametr zvednout o nemalou částku. Jak již dříve psaly Události247, pokud například lidé budou pracovat přesčas a zvýší svůj měsíční příjem třeba o 4 tisíce korun, jejich roční vyměřovací základ tím pádem vzroste o 48 tisíc korun. Každé navýšení mzdy, jehož dosáhnete se vám do budoucího důchodu počítá. Při rozpětí průměrných příjmů od 20 tisíc do 100 tisíc korun způsobí tisíc korun měsíčně navíc zvýšení měsíčního důchodu o 171 korun.

Co je potřeba k tomu, abyste peníze dostali?

Pokud například senior získal dobu pojištění v rozsahu 48 let, má osobní vyměřovací základ 55 tisíc korun. V takovém případě je mu přiznán starobní důchod ve výši 25 005 korun. Protože má vysokou dobu pojištění, stačí mu průměrná hrubá mzda za odpracované roky výrazně nižší než u seniora, který má dobu pojištění pouhých 35 let. Ten měl však osobní vyměřovací základ ve výši 95 850 korun a proto mu vyjde měsíční starobní důchod ve výši 25 tisíc. Příklad uvedl web Finance.

Všichni tito lidé budou pobírat důchod každý měsíc přes 31 000 Kč. Máte nárok i vy?

Žena, která jde v dubnu 2024 do starobního důchodu, měla při výpočtu starobního důchodu zohledněno výchovné na šest dětí ve výši 3000 korun. Při získání doby pojištění v rozsahu 44 let a osobním vyměřovacím základu ve výši 47 500 korun jí bude přiznán měsíční starobní důchod 25 001 korun, píše dále web. „Mě moje práce baví. Pracuji v květinářství a do důchodu se zatím nechystám, i když je mi 70 let. Dost už tedy přesluhuji. Snad se i já pak dočkám trošku důstojných peněz,“ říká paní Ema.

Jak vysokou penzi máte vy? Napsat nám to můžete v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články