Velká skupina Čechů nedostane v roce 2024 z důchodu ani 1 Kč. Stát už o všem rozhodl. Dotkne se to i vás?

Některé změny v důchodovém systému zasáhnou Čechy skutečně výrazně. Zjistěte, jakými kroky přijdete o velké peníze z důchodu.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Mnohé reformy, které vláda v souvislosti s důchody v nedávné době provedla se důchodců dotkly skutečně výrazně. Jak informovaly Události247, patří mezi ně třeba změny v systému valorizací anebo v pravidlech pro odchod do předčasného důchodu. Zejména druhá zmíněná novinka, která začala platit již loni na podzim pak ovlivní především budoucí důchodce. Část Čechů, která plánovala jít do dřívější penze podle starých pravidel by totiž nyní z důchodu nedostala ani korunu.

Tyto novinky Čechy nepotěší

Legislativní úpravy, o kterých stát, respektive vláda rozhodla znamenaly pro odchody do předčasného důchodu řadu změn. Ve zkratce lze novinky shrnout tak, že v jejich důsledku je tento krok pro Čechy podstatně méně výhodný. Také proto těsně před začátkem platnosti této novely zákona spousty Čechů rychle podávaly žádosti o předčasnou penzi, aby ještě stihli využít výhodné podmínky, jak informoval web Deník.

Důchody se změní k nepoznání, stát chystá něco velkého

Nyní již však změny platí a lidé se s novými pravidly musí vypořádat. Jednou z těch nejzásadnějších novinek je fakt, že při dosažení minimálně 60 let mohli Češi do předčasného důchodu odejít už 5 let před dosažením důchodového věku, jak psaly Události247. Nově se tato hranice snížila na 3 roky, a ještě k tomu musí mít lidé zaplaceno alespoň 40 let důchodového pojištění namísto současných 35 let. Pokud Češi tyto podmínky nesplní, nedostanou z důchodu ani korunu.

Mnozí Češi dostanou z důchodu méně peněz

Kromě stanovení hranice počtu let placeného důchodového pojištění vláda v souvislosti s předčasnými penzemi zavedla také další nemilé změny. Jedou z nich je, že na rozdíl od běžných penzí se u předčasných důchodů bude valorizovat pouze základní výměra, nikoli také procentní výměra. A to až do doby, kdy lidé dosáhnout svého řádného důchodového věku, upozorňoval již loni web E15.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Kvůli novým podmínkám přijdou Češi, kteří odejdou do předčasného důchodu o nemalé peníze

Stejně tak si lidé, kteří odejdou do předčasné penze až do doby dosažení řádného důchodového věku nemohou přivydělávat způsoby, ze kterých by vznikla povinnost platit sociální pojištění. Tedy ani skrze oblíbenou dohodu o provedení práce. Celkově je pak penalizován doslova každý měsíc, o který se Češi rozhodnou si svůj pracovní život zkrátit. A to opravdu výrazně. Jak dodává web Peníze: „Nyní se nově snižuje procentní výměra vždy o 1,5 procenta za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku.“

Uvažujete o odchodu do předčasného důchodu? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články