Všichni tito lidé budou pobírat důchod každý měsíc přes 31 000 Kč. Máte nárok i vy?

To, jaké příjmy aktuálně máte bude mít jednoho dne zásadní vliv na výši vašeho důchodu. Zjistěte, jak velký rozdíl to může udělat.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Výše důchodu je zejména pro starší Čechy obrovské téma. A není se čemu divit. Pro velkou část penzistů totiž důchod představuje základní zdroj jejich příjmů. Aby byli schopni pokrýt své základní životní potřeby, jako je bydlení, potraviny či zdravotní péče, jsou tak v podstatě odkázáni na stát. Zjistěte, jaké podmínky pro výpočet důchodů aktuálně platí a díky čemu můžete své příjmy na stáří zvýšit.

Co ovlivňuje, jak vysoký důchod lidé dostanou?

V procesu určování výše starobního důchodu hrají klíčovou roli dva základní faktory. Tím prvním je celková odpracovaná doba, po kterou lidé mají zaplaceno důchodovém pojištění. Aktuálně je limit alespoň 35 let, pro odchod do předčasného důchodu pak nově dokonce 40 let, jak informovaly Události247.

Zjistilo se, jak se dá jednoduše zvýšit důchod o tisíce Kč každý měsíc. Začněte to dělat hned

Druhým důležitým aspektem je pak průměrný hrubý měsíční příjem získaný během pracovního života, takzvaný osobní vyměřovací základ. Ten přitom hraje v tom, jak vysoký důchod dostanete zásadní roli. Jeho zvýšení o pouhých tisíc korun vám může tento parametr zvednout o nemalou částku. Jak již dříve psaly Události247, pokud například lidé budou pracovat přesčas a zvýší svůj měsíční příjem třeba o 4 tisíce korun, jejich roční vyměřovací základ tím pádem vzroste o 48 tisíc korun.

Jaký vliv to má na výši důchodu?

Každé navýšení mzdy, jehož dosáhnete se vám do budoucího důchodu počítá. Jak píše web Finance, při rozpětí průměrných příjmů od 20 tisíc do 100 tisíc korun způsobí tisíc korun měsíčně navíc zvýšení měsíčního důchodu o 171 korun. A to rozhodně není málo, obzvlášť pak při ročním součtu, kdy to činí přes 2 tisíce korun navíc.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Výše mzdy zásadně ovlivňuje výši důchodu

Při 44 letech zaplacení doby důchodového pojištění tak například lidé, jež budou mít průměrnou měsíční mzdu 20 tisíc korun podle aktuálních pravidel důchodového systému dosáhnou na důchod 17 282, píše web Finance. Při mzdě 21 tisíc korun už by to ale bylo 17 453 korun. A pokud by měsíčně vydělávali 100 tisíc korun a víc, mohou si přijít i na důchod okolo 31 tisíc korun. Všichni lidé, kteří takto vysokou výplatu dostávají se tak mohou těšit, že na stáří budou pobírat opravdu pohádkovou penzi.

Tušíte, jak asi vysoký důchod dostanete? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články