Důchod těmto lidem jen tak nepřijde. Na to, než jim peníze přijdou, si počkají klidně i 1 rok. Týká se vás to také?

Nejen že mnoho Čechů pobírá velmi nízký důchod. Ještě k tomu musí řada z nich na peníze čekat dlouhé měsíce.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Již loni řešilo mnoho českých seniorů situaci, že ačkoli si podali žádost o starobní důchod, na peníze čekali mnoho měsíců. Události247 například nedávno psaly o příběhu muže z Ostravy, který na svůj zasloužený důchod čekal celý rok. Nyní se však situace opakuje a zdá se, že i lidem, kteří si o penzi zažádali v aktuálních měsících důchod jen tak nepřijde.

Mnozí lidé si na důchod počkají klidně i rok

Problémem je neschopnost pracovníků České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) včas zpracovávat všechny přijaté žádosti o důchod, píše web Novinky. Kvůli tomu tak mnozí senioři čekají na přiznání a výplatu svých penzí dlouhé měsíce, což může být pro mnohé z nich likvidační. Pokud totiž nemají dostatečné finanční zásoby či podporující okolí, snadno mohou kvůli dlouhému období bez příjmů přijít na mizinu.

Už rok nedostal důchod, stát s ním vyběhl. Tohle se může stát i vám

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL přislíbil, že do konce října se zpracovávání žádostí vrátí do zákonných lhůt. A to se podle dat skutečně stalo. Zatímco v září se na výplatu důchodu čekalo déle než maximálních, zákonem daných 90 dnů, ke 3. listopadu už to bylo v průměru 89 dnů, píše web iDnes. Na první pohled se tak může zdát, že situaci se skutečně podařilo dostat pod kontrolu. Jak ale dokládají zprávy z konce října, slibované zlepšení je spíše jen na oko a reálně se problém vyřešit příliš nedaří.

Příběhy Čechů mluví jasně

Že problém přetrvává dokládá i Kancelář veřejného ochránce práv či Rada seniorů. Za všechny lze pak zmínit například příběh ženy z Karlových Varů. Ta na peníze podle svého muže čeká již 4 měsíce. „Moje manželka, celý život pracující jako učitelka, si 1. června loňského roku zažádala o předčasný důchod. Dodnes, tedy do 31. října 2023 nemá výměr důchodu a nedostala ani korunu,“ cituje jeho vyjádření web Novinky.

iZdroj fotografie: Česká pošta
Mnozí lidé stále čekají na to, až jim stát přizná jejich starobní důchod

Problémy s vyplácením důchodů však zdaleka nemá jen Česko. Události247 například v minulosti informovaly o tom, že na Slovensku nedostali kvůli administrativní chybě desetitisíce důchodců rodičovský příspěvek, na který mají nárok. Následně museli podávat stížnosti a své peníze tak často dostali až za několik měsíců.

Je podle vás zákonná lhůta 90 dnů na vyřízení žádosti adekvátně dlouhá, nebo by měla být kratší? Dejte nám vědět, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články