Důchodci už si klidně berou víc peněz než pracující lidi, kteří na ně vydělávají. Lidé se bouří, takhle to dál nejde

Podle vyjádření ekonoma má Česko nejbohatší důchodce v historii. Řadě pracujících lidí se to ovšem nelíbí.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Loni se důchodci potěšili rovnou ze tří valorizací. Zvýšení důchodů se však neodrazilo v příjmech ostatních skupin obyvatel, především zaměstnanců. Vláda ovšem udělala menší změnu. Jak informoval web iDnes, vláda rozhodla, že průměrný měsíční důchod se v červnu zvýšil o 760 korun namísto původně plánovaných 1 770 korun. I přesto, že jde o nižší navýšení, je to stále víc, než jakého se dočkají zaměstnanci. Ti totiž nemají nic jisté a musí si vše u nadřízeného zařídit po svém.

Výsledky průzkumu mluví jasně

Jak uvedl Michael Bouška, spoluautor průzkumu pro iDnes, skepticky uvažují směrem k důchodovému systému hlavně lidé ve věku 25 až 34 let. Průzkum poukázal i na rozdílné názory na otázku důchodů. Starší generace si je vědoma blízkosti svého důchodu a nesouhlasí se snižováním valorizace. Mladší generace naopak vnímá dlouhodobou nestabilitu důchodového systému.

Důchodci už berou víc než pracující lidi, klidně i 70 000 Kč za měsíc. Takhle to dál nejde

Kromě toho jsou mnohdy nespokojeni, že jejich platy jsou nižší než důchody některých seniorů, na které sami státu přispívají. Pár vybraných důchodců totiž pobírá penzi až 70 tisíc korun měsíčně, jak jsme na Událostech247 v minulosti informovali.

V práci méně než v důchodu

Jak jsme v září 2022 na Událostech247 napsali, zhruba 10% populace má čistý příjem nižší než 17 900 korun měsíčně, zatímco průměrný starobní důchod je 19 440 korun, jak uvádí únorová zpráva Ministerstva práce a sociálních věcí. Valorizace a jednorázové příspěvky zapříčinili, že mají pracující lidé dotování důchodců plné zuby. Obzvlášť, když někteří z nich v práci berou méně, než průměrně dostávají penzisté od státu. Například poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě se blíží k 50%, zatímco dříve to bylo okolo 41%.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří pracující lidé mají nižší mzdu, než je momentálně průměrný důchod

I odborníci poukazují na problémy důchodového systému. Jak v minulosti uvedl ekonom Vít Hradil pro Události247, máme pravděpodobně nejbohatší důchodce v historii ČR. Je očividné, že důchodový systém je nevyvážený. Pracující přispívají do tohoto systému, zatímco současní důchodci z něj solidně profitují.

Myslíte si, že je stávající důchodový systém v Česku férový? Řekněte nám váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články