Důchodci už berou víc než pracující lidi, klidně i 70 000 Kč za měsíc. Takhle to dál nejde

Přestože růst důchodů se letos zbrzdí, stále mají penzisté záruku, že inflace se v jejich příjmech projeví. Někteří to považují za nespravedlivé.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Loni se penzisté těšili kvůli inflaci rovnou ze tří valorizací. Přestože zdražování zasáhlo všechny skupiny obyvatel, ostatním se třikrát v roce příjem nezvyšoval. I proto řada lidí uvítala, že letošní mimořádná valorizace bude probíhat za jiných podmínek. Vláda schválila, že průměrný měsíční důchod od června vzroste o 760 korun místo o původních 1 770 korun, připomíná web iDnes. Hlavně mladí lidé s krokem souhlasí. Ve skupině 18 až 24 let je to podle průzkumu agentury NMS Market Research dokonce 61 procent dotázaných.

Nejmladší skupina není sama

„Podobný názor mají i lidé ve věku 25 až 34 let,“ uvedl pro web iDnes spoluautor výzkumu Michael Bouška. Průzkum zároveň ukázal, že je společnost v otázce důchodů rozdělená. Starší lidé se zpomalením růstu penzí spíše nesouhlasí. Jsou si vědomi toho, že sami budou brzy důchodci. Naopak mladí si uvědomují, že pokud nedojde ke změně, důchodový systém zkolabuje a na jejich penze stát mít nebude. Lidem také vadí, že jejich měsíční příjem je menší než penze řady důchodců, na které vydělávají. Pár důchodců v Česku má totiž penzi i přes 70 tisíc měsíčně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku je také skupina seniorů, kteří mají důchod vyšší než 70 tisíc měsíčně

Jak Události247 psaly v září 2022, desetina lidí má čistý příjem pod 17 900 korun měsíčně a o příjmu některých důchodců si proto mohou nechat zdát. Aktuální průměrný starobní důchod činí 19 440 korun, jak informovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ve své únorové zprávě. Že si důchodci žijí nad poměry ukazují i některá čísla. Například poměr důchodu vůči průměrné mzdě blíží k 50 procentům, zatímco dříve vždy dosahoval zhruba 41 procent.

Lidé jsou velmi nespokojeni

„Jako studentku střední školy, která bydlí sama a zároveň si všechno sama platí, mě vážně štve, jak to s důchody v Česku funguje. I když mám brigádu tak beru míň, vážně mě to štve. Myslím, že to takhle dál nejde,“ řekla Událostem247 osmnáctiletá čtenářka Magdalena P. Na problém upozorňují i odborníci. „Máme dnes asi nejbohatší důchodce za celou historii ČR. Náhradový poměr, tedy průměrný důchod oproti průměrnému výdělku vzrostl na 48 procent. Ve srovnání s pracujícími si dnes stojí skvěle,“ uvedl pro Události247 ekonom Vít Hradil.

Je tak zřejmé, že celý systém je nastaven nespravedlivě. Zatímco pracující se uskromňují a přispívají do důchodového systému, současní penzisté z něho dobře žijí a hrozí, že budoucí generace se solidního důchodu nedočká. Nespokojenost mezi lidmi proto roste. „Důchodci často dosahují starobním důchodem na běžnou čistou mzdu mimo Prahu nebo za nekvalifikovanou práci. Kde to jsme?“ napsal Martin Beníček na sociální síti Twitter. Vzhledem k prohlubující se ekonomické krizi to zřejmě brzy lepší nebude.

Myslíte si, že se důchodci v Česku mají dobře? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články