Důchodci v Česku budou státu platit nový brutální poplatek. Peníze bude muset odevzdat velká spousta lidí

Stát se v budoucnu chystá zavést nový poplatek pro důchodce. Zjistěte, o co se jedná.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Důchodový systém prochází v současné době velkými změnami. Mezi ty nejrazantnější patří bezesporu úprava valorizačního mechanismu nebo změny v pravidlech pro odchod do předčasné penze, o čemž již dříve psaly Události247. Kromě toho jsou zde však i další novinky, na které si důchodci v Česku budou muset zvyknout. Jednat se má o zavedení nového poplatku.

Za co si důchodci připlatí?

Čeští důchodci jsou zvyklí, že o plánovaném navyšování penzí je stát informuje skrze oficiální oznámení. Tyto dokumenty jim úředníci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) zasílají bezplatně poštou, aby byli senioři se změnami včas srozuměni. Tento zaběhnutý standard by se však již brzy mohl změnit, což by se mohlo dotknout spousty lidí.

700 000 Čechů bude státu platit za to, že pobírají důchod

Jak píše web České důchody, od roku 2025 by mělo být toto zasílání papírových oznámení zpoplatněno. Konkrétně by tato změna měla nastat ve chvíli, kdy ČSSZ zpřístupní elektronickou formu těchto oznámení. Ta pak budou nadále zdarma, senioři k tomu však budou potřebovat mít zřízenou datovou schránku nebo bankovní identitu. Důchodci, kteří ale budou vyžadovat papírovou podobu, si budou muset za tuto službu připlatit.

Nejedná se navíc o jediný nárůst výdajů, se kterým se důchodci v souvislosti s vyplácením penzí museli v nedávné době vypořádat. Jak před časem informovaly Události247, Česká pošta od loňského září zdražila poplatek za výplatu důchodu v hotovosti. Namísto dřívějších 29 korun Češi za tuto službu platí 35 korun.

O jak velký poplatek se bude jednat?

Podle webu Podnikatel by měl poplatek za zaslání papírového oznámení odpovídat výši aktuálního poštovného, které stojí odeslání tohoto dopisu. Tato částka jim pak bude stržena z důchodu. Zároveň, ti, kteří budou chtít papírová oznámení dostávat, budou si o tuto službu muset zažádat pomocí speciálního formuláře.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Poplatek má být ve výši poštovného

A jaký je důvod zavedení tohoto poplatku? Podle všeho především snaha na přechod k levnějším, digitálním nástrojům a s tím související možnost, jak ušetřit státní výdaje. Už letos v lednu úřad přistoupil k tomu, že 1,7 milionu důchodců, kteří pobírají jeden typ důchodu nebo mají datovou schránku, nedostali papírové valorizační oznámení. Úspora činila přibližně 45 milionů korun,“ dodává web České důchody.

Co si o zpoplatnění zasílání papírových oznámení myslíte? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články