To, že se nejčastějším terčem podvodníků stávají důvěřiví senioři není žádnou novinkou. Šmejdi mají navíc další promyšlenou fintu, jak starší lidi okrást.
O jedné z „novinek“ jsme vás na Událostech247 informovali nedávno. Podvodníci zvou seniory pod záminkou zdravotního měření na předváděcí akce, kde jim prodávají drahé doplňky. Známou fintou je také legenda o vnukovi, jak jsme na Událostech247 psali dříve. Cizí člověk se po telefonu vydává za rodinného příslušníka, který se ocitl ve svízelné situaci a potřebuje peníze. Pokud se dobře trefí, důvěřivý senior mu je pošle.
Jsme z domácí péče, tvrdí podvodníci
Drzost šmejdů ovšem nezná mezí a proto přišli s dalším nápadem, jak důvěřivé seniory připravit o veškerý majetek. Existují stovky případů, kdy podvodníci na základě telefonátu z lidí vymámili citlivé údaje a ty pak použili k získání přístupu k jejich bankovním účtům, které úplně vybílili. Cílovou skupinou jsou právě starší lidé, u kterých se podvodníci neváhají zastavit i osobně. V poslední době se rozmohla metoda, kdy tito lidé tvrdí, že jsou od policie nebo domácí péče, píše web Newsner.
Ve Švédsku se například dva cizí muži dostali do domova pro seniory a podařilo se jim důvěřivé důchodce přesvědčit, že patří k pracovníkům domácí péče. Pak už jim nic nebránilo je okrást. Policie se k případu vyjádřila na svém účtu na Facebooku, kde vydala varování: „Snažte se být ostražití. Vy jako příbuzní můžete promluvit se svými staršími členy rodiny a varovat je před falešným personálem. Pamatujte, že nikdy nemusíte nikoho pustit do svého domova. Máte-li pochybnosti, neotevírejte, raději zavolejte pomoc.“
Naletěly už tisíce lidí
„Moje maminka má také zkušenost s podvodníky. Volali jí jako z banky a snažili se jí namluvit, že její účet napadli nějací hackeři. Naštěstí byla duchapřítomná, navíc žádný účet nemá, protože jí důchod chodí složenkou, takže zavěsila a vše jsme nahlásili na policii,“ popsal Událostem247 pan Ivoš z Bruntálu. Jak jsme na Událostech247 upozornili několikrát podvodníci ovšem míří na všechny věkové skupiny a často bývají úspěšní.
Jejich triky jsou na první pohled poměrně lehce odhalitelné, protože používají překladače a nesrozumitelnost vět v českém jazyce je na první pohled pochybná. V této těžké době však dělají někteří lidé zoufalé činy a tak se nechají nalákat na komentáře na sociálních sítích, ve kterých je jim slibovaná například nějaká výhra. Často to v nich vzbudí pocit, že právě oni byli vybráni a mají tu jedinečnou možnost něco získat, pokud budou postupovat rychle. Nestačí ani to, že policie před podobnými podvody varuje opakovaně.