Senioři patří mezi nejzranitelnější skupiny obyvatel, pokud jde o podlehnutí podvodům. Podvodníci o tom dobře ví a hojně toho zneužívají.
Kyberzločinci se nezastaví před ničím. Už to, že pro své podvody zneužívají jméno státních úřadů a jiných známých institucí, je podle redakce Událostí247 daleko za hranou. V poslední době se navíc tato morální hranice opět posunula. Aby lidi přesvědčili a oni jim poslali své peníze, využívají jako záminku jejich vlastní děti. Všichni rodiče, a specificky pak senioři, by si na tyto SMS zprávy měli dát velký pozor.
Zákeřné SMS zprávy cílí na rodiče
Rodičovský strach a starost o vlastní děti. Přesně na to sází podvodníci v tomto novém typu podvodu. V SMS či třeba WhatsAppových zprávách se totiž vydávají za děti svých obětí. Jak redakce Událostí247 zjistila na webu České spořitelny a banky ČSOB, nejčastěji vše začíná tak, že jako dcera či syn svým rodičům píšou s tím, že se jim rozbil telefon či mají nové číslo. Tím odůvodňují, proč píšou z neznámého čísla. Následuje žádost o urgentní zaslání peněz, ať už je důvodem oprava mobilu, zakoupení nového či třeba vyřešení jiného náhlého problému.
Důvěřivý rodič, často vystrašený z představy, že je jeho dítě v nouzi, neváhá peníze poslat. Ostatně, jak redakce Událostí247 ověřila ve svém okolí, takto by reagovala skutečně spousta lidí. Obzvlášť u důchodců je šance, že nic nebudou ověřovat a peníze svým potomkům okamžitě pošlou, skutečně velká. To, že šlo o podvod a jejich dítě se zprávami nemá nic společného, pak obvykle zjistí až když už je pozdě a peníze jsou nenávratně pryč.
Podvodníci na seniory útočí i jinak
Redakce Událostí247 zjišťovala, jaké další techniky a metody nejčastěji používají. Například Policie ČR varuje hned před několika z nich. Příkladem jsou smyšlené investiční nabídky či SMS zprávy a telefonáty od podvodníků tvářících se jako zaměstnanci banky. Také v těchto případech spoléhají na to, že lidé nebudou nic dlouze ověřovat, protože banku považují za naprosto důvěryhodnou.
Obezřetnost se ale vyplatí třeba také při prodeji věcí přes online bazary a Marketplace. I tam se podvodníci hojně shromažďují. A v neposlední řadě policisté varují před falešnými inzeráty na internetových seznamkách či sociálních sítích. Také zde jsou starší lidé a senioři velmi náchylní na to, aby podvodníkům uvěřili a poslali jim oslepeni láskou spousty peněz.
Dostali jste někdy podvodnou SMS zprávu? A podle čeho jste poznali, že jde o podvod?


