Tato SMS zpráva vám ukradne všechny peníze během vteřiny. Šíří se celým Českem

V době internetu musí být lidé na své úspory obzvlášť opatrní. Množí se totiž podvodné emaily a SMS zprávy, které je mohou připravit o veškeré úspory.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Internetoví podvodníci mají žně. Důvěřivých lidí je totiž stále ještě dost. V poslední době došlo například k většímu množství případů, ve kterých hrály hlavní roli falešné webové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí. Lidé přes odkazy uvedli citlivé údaje, aby dostali příspěvek na bydlení, přišli však o hromadu peněz. Psal o tom web Mobilizujeme.

Nenechte se nachytat na „slevy

Lidé dnes a denně nakupují na internetu velké množství věcí a jsou schopni se nachytat i na nejrůznější phishingové podvody, kterých by si za jiných okolností ani nevšimli. Upozornil na to web Novinky.  Podvodníci lákají důvěřivce na půjčky nebo na slevy elektroniky a šperků. Od uživatelů se snaží vylákat hotovost, stejně jako jejich citlivé údaje, které pak mají na černém trhu velkou cenu, pokračuje web.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Pokud si člověk není jistý, neměl by na dané internetové stránce nikdy zadávat své kreditní údaje

Podvedených přibývá každým dnem. Pachatelé denně osloví desítky možná stovky lidí. Je proto nutné být velmi obezřetný, ať pak nelitujete svého nerozvážného jednání. Nikdy neposílejte žádné údaje ke své platební kartě a internetovému bankovnictví,“ uvedla pro Události247 policejní mluvčí Jaromíra Nováková. „Podvody, kdy lidé přijdou o peníze, řeší policie celoročně,“ dodává mluvčí.

Na co si dávat pozor

Nebezpečí hrozí i když čekáte na objednaný balíček. V takové SMS zprávě nebo e-mailu se podvodníci vydávají za přepravce a vyzývají zákazníky k doplacení menší částky za balík. Po rozkliknutí odkazu se objeví platební brána, kam lidé mají vyplnit údaje ke své platební kartě. Podvodníci se pak snadno dostanou k cizím penězům, popisuje web TN. Taková SMS zpráva vám v podstatě klidně ukradne všechny peníze během vteřiny. Například Česká pošta eviduje desítky podvodných zpráv, které jsou rozesílány jejím jménem. Zprávy se navíc šíří celou republikou.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Lidé by na podvodné SMS neměli v žádném případě odpovídat

Zákazníka upozorní, že kvůli nedostatku finančních prostředků nebylo možné jeho nedávný nákup dokončit, nebo že jeho zásilka stále čeká na pokyny od něj. Doručena bude, jakmile budou uhrazeny náklady. Další zpráva informuje zákazníka, že jeho balík je na místní pobočce kvůli nezaplacenému poplatku, popisuje TN. Podvodné zprávy se často dají poznat podle toho, že jsou s chybami nebo působí jako strojový překlad.

Přišla vám někdy SMS zpráva s podobným podvodem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články