EU chystá přísnější regulace pro krby a kamna. Jejich cena se do roku 2027 zvýší dvojnásobně, platit budeme až 90 000 korun

Kvůli novému návrhu Evropské unie bude muset konstrukce krbů a kamen projít výraznou úpravou. To může v budoucnu znamenat vysoký nárůst jejich ceny.

i Zdroj fotografie: Sarang / Creative Commons / CC BY
                   

Evropská unie plánuje zpřísnit pravidla týkající se vytápění dřevem s cílem snížit škodlivé emise a podpořit ekologičtější technologie. Zvlášť v posledních letech jsou emise pro Evropskou unii tématem číslo jedna. Na našem webu jsme se jimi zabývali už několikrát a zmiňovali jsme i opatření a pravidla, která by produkci emisí měla výrazně snížit. K těm, jak jsme již v jednom z našich článků zmiňovali, přistoupily i některé státy, jako například Velká Británie. V té za spalování dřeva hrozí vysoké pokuty. Evropská unie chce teď ale zajít ještě dál.

Nový návrh Evropské unie

Evropská unie plánuje od roku 2027 zavést přísnější emisní limity, které by měly nahradit současnou směrnici EcoDesign platnou od roku 2022. Nová regulace má přinést snížení emisí uhlíkových částic na třetinu současných hodnot, což by si však vyžádalo zásadní změny v konstrukci spalovacích systémů. K tomu se vyjádřil pro web Novinky předseda Asociace pro ekologické vytápění dřevem Michal Bartoška. Ten je toho názoru, že nové nařízení o Ekodesignu by znamenalo výrazné zdražení krbů a kamen.

Chtějí nám zakázat topit v krbech? Domácnosti jsou na ně přitom kvůli zdražování odkázány víc než kdy dřív

iZdroj fotografie: 松岡明芳/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pokud návrh projde, cena kamen a krbu by mohla být až dvojnásobná

Krbová kamna už teď stojí okolo 50 tisíc korun a po případných úpravách by jejich cena mohla podle Michala Bartošky dosáhnout až 90 tisíc korun. Aby kamna splňovala požadavky nařízení Evropské unie, musela by se kompletně změnit jejich konstrukce. Navíc by musela kamna obsahovat elektronickou regulaci přívodu vzduchu. Veškeré úpravy by však zvýšily cenu za kamna i krby, a to až o dvojnásobek.

Majitelé budou platit jako mourovatí

Malé lokální zdroje vytápění jsou dlouhodobě považovány za významné producenty znečišťujících látek, zejména v zimním období. Kvalitu ovzduší však ovlivňují nejen samotná zařízení, ale i způsob, jakým jsou používána. Když se topí správně, moderní krby samy dokážou produkci emisí výrazně snížit. Právě proto chce Česko, jak uvádí web Seznam Zprávy, proti zdražování kotlů hlasovat.

Kašlete na povinnou kontrolu kotle či krbové vložky? Úřady to dokáží zjistit během pár sekund, napaří vám pokutu 50 000 Kč

Potvrzuje to i příspěvek ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na síti X, kde zdůraznil, že Česko s návrhem nařízení nesouhlasí a bude usilovat o to, aby návrh prošel revizí a odpovídal reálným možnostem. Již tento týden by tak Česko mělo během jednání v Bruselu projevit svůj nesouhlas a přednést případné připomínky. O tom, jak se situace týkající se krbů a kamen bude vyvíjet, vás budeme v blízké budoucnosti informovat.

Co si o novém návrhu Evropské unie myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články