O zrušení střídání letního a zimního času uvažovala Evropská unie už v roce 2018, teď se k němu ale opravdu schyluje. Nechá si Česko ten letní, nebo zimní?
Změna času z letního na zimní a naopak se v celé Evropě řeší v posledních letech téměř dennodenně. Ono není žádnou novinkou, že se ho Evropská unie snažila v minulosti už několikrát zrušit, jenže nakonec k tomu nedošlo a toto téma bylo na dlouhou dobu odloženo. Evropská unie se k němu ale po letech vrací a již brzy by mohla nastat situace, díky které může být v Německu úplně jiný čas než ve stejnou dobu v Česku. Proč? Podle EU si totiž každý členský stát vybere čas podle sebe.
Konec střídání času se blíží
Bývaly doby, kdy Česká republika normálně fungovala na jednotném času – zimním. Z Ameriky pak ale po čase díky Benjaminovi Franklinovi přišla do Evropy myšlenka letního času a nakonec to dopadlo tak, že byl skutečně za první světové války zaveden. No a pak nastal menší kolotoč, protože se neustále rušil a pak zase znovu zaváděl. Nakonec ale v roce 1979 byl letní čas obnoven a od té doby se u nás pravidelně střídá s tím zimním. Tomu všemu by ale mohl být brzy konec, jelikož Evropská unie momentálně znovu usiluje o jeho zrušení.
Jak redakce Událostí247 zjistila, o zrušení střídání času se hovořilo poprvé už v roce 2018. Tenkrát to byl pouze návrh, v roce 2021 se pak ale měl skutečně zrušit – jenže nezrušil. Začala pandemie, řešily se důležitější věci a myšlenka na jeho zrušení musela jít na pár let bokem. Evropská unie se k této myšlence ale teď vrací a důvodů je opravdu mnoho. V minulosti byl letní čas zaveden proto, aby se ušetřilo na elektřině. V současné době se však tento důvod jeví jako zastaralý, protože v moderním světě se i tak svítí v každou denní i noční dobu.
Dalším důvodem ke zrušení střídání času jsou pak neblahé účinky na lidské tělo. Podle odborníků totiž škodí našemu zdraví, narušuje cirkadiánní rytmus (biologické hodiny) a také narušuje řadu mnoha tělesných funkcí. Dochází kvůli němu ke změnám metabolismu, kolísání tělesné teploty i k hormonální nerovnováze.
Každý stát může mít ten svůj
Zrušit střídání času vlastně není nic složitého, stačí, když se členské státy EU na tom společně domluví. Problémem však může být domluva na tom, který čas si nakonec evropské země zvolí – jestli ten zimní, nebo letní. Evropská unie si momentálně pohrává s myšlenkou toho, že by si každá země mohla zvolit čas podle sebe. To by ve výsledku znamenalo, že kdyby se například Německo rozhodlo pro jiný čas, mohlo by v něm být klidně o hodinu méně nebo více než u nás. Stejně tak na Slovensku, v Polsku a dalších zemích.
Zda ale k něčemu takovému skutečně dojde, nebo se nakonec budou muset státy Evropské unie dohodnout na jednotném času, je zatím ve hvězdách. Jedno je však jisté – rozhodně to nebude jednoduché. Možnost rozhodnout by měli dostat i občané, a ti mají dost rozporuplné názory. Zatímco někteří by chtěli ten zimní, aby se jim lépe usínalo před ranní směnou, jiní by zase chtěli ten letní, aby měli delší den. Který čas nakonec bude zvolen, to se budeme muset nechat překvapit.
Jaký čas byste zvolili vy?


