Finanční úřady si posvítí na majitele bytů a budou vše kontrolovat. Může hrozit pokuta 100 000 Kč

Někteří majitelé bytů by mohli v budoucnu čelit pokutě až 100 000 Kč. Stát se snaží vyřešit problém s krátkodobým pronájmem bytů.

i Zdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Vlastnit byt je sice skvělé, koneckonců, co by za to mnozí dnes dali. Bohužel, jak už to tak bývá, pro majitele bytů platí hned několik pravidel, zákonů a nařízení, které musí striktně dodržovat. Například, jak již redakce Událostí247 zmiňovala, byste na chodbě ve svém bytě neměli mít botník, protože vytváří překážku pro hasiče, pokud by ve vašem bytě začalo hořet. Určité povinnosti pak mají i ti, kteří sice byt vlastní, ale místo aby v něm bydleli, ho pronajímají.

Majitelé bytů mohou mít problém

Kdo má byt navíc, ten se většinou rozhodne ho pronajmout. Na tom by nebylo vůbec nic špatného, kdyby nešlo o krátkodobý nenahlášený pronájem. Právě krátkodobý pronájem je v posledních letech populárním způsobem přivýdělku pro majitele nemovitostí. Jenže právě krátkodobý pronájem nemovitostí se mnohým nelíbí, a tak se některá velká města, jako například Praha, pokoušela už v minulosti prosadit regulaci Airbnb a dalších platforem. Teď se ale vše mění.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Bydlíte v bytě? Možná kvůli tomu státu dlužíte i stovky tisíc korun

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Stát chce regulovat krátkodobé pronájmy nemovitostí

Jak redakce Událostí247 zjistila, právě kvůli nedostatečné regulaci stát přichází o spoustu peněz a nejvíce na tom pak tratí klasické hotely a motely. „Vláda si uvědomuje, že stát kvůli nedostatečné regulaci a kontrole přichází ročně téměř o 800 milionů korun na daních,“ tvrdí daňový poradce Michal Dvořáček. To by se však brzy mohlo stát minulostí. V červenci roku 2024 totiž schválila vláda České republiky návrh zákona, který mění zákon č. 159/1999 Sb. o podnikání v oblasti cestovního ruchu.

Pomoci by mělo i nařízení Evropského parlamentu 2024/1028 a Rady EU. Toto nařízení ukládá povinnost majitelům nemovitostí registrovat každého svého hosta přes portál e-Turista. V platnost by mělo vejít už v lednu roku 2026.

V čem je problém

Problém lze hledat především u majitelů nemovitostí, kteří pronajímají své byty právě skrze portály jako Airbnb nebo Booking. Pro mnohé z nich jde o hlavní zdroj příjmu, ne všichni ho však přiznávají. Takový majitel, který pravidelně pronajímá svůj byt, musí mít živnostenský list, na což se následně váže i povinnost odvádět daně z příjmů. Tyto příjmy navíc pochopitelně podléhají i odvodům na zdravotní a sociální pojištění.

Byty začínají zlevňovat až o stovky tisíc korun. Je klidně možné, že znovu nastane éra, kdy si vlastní bydlení bude moct dovolit víc lidí

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
Každý, kdo pravidelně krátkodobě pronajímá svou nemovitost musí platit daně

Každý poskytovatel ubytování bude muset v budoucnu registrovat každého svého hosta přes portál e-Turista. V případě, že tak neučiní a tento online systém nebude respektovat, hrozí mu pokuta až sto tisíc korun. Podobnou povinnost přitom mají i zmíněné platformy Airbnb a Booking. Ty musí úřadům hlásit každého majitele bytu, který přes jejich portál krátkodobě pronajímá svou nemovitost. I jim hrozí pokuta, tentokrát však mnohem tučnější, a to až do výše deseti milionů korun.

Pokud tedy pravidelně krátkodobě pronajímáte svou nemovitost, myslete na to, že jde o podnikání, za které musíte odvádět daň. Pokud tak neučiníte a dostanete se do hledáčku finančního úřadu, může prověřit vaše příjmy, a to klidně i pět let dozadu.

Co si o regulaci krátkodobých pronájmů myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články