Google smazal účty statisícům lidí. Přišli kvůli tomu o všechny své peníze

Internet se stal běžnou součástí našich životů a většina z nás si už život bez něj nedokáže představit.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Někdy však nastanou situace, kdy mohou lidé přijít například o všechny peníze. Podvodníci totiž virtuální svět zneužívají k tomu, aby důvěřivce okradli. Psali jsme například o tom, že šmejdi vytvořili falešný živnostenský portál, pomocí kterého se snažili získat peníze od začínajících podnikatelů.

Lidé přišli o téměř 2 biliony korun

Víte od nás i to, že Čechům podvodníci ve velkém rozesílají SMS zprávy, ve kterých je lákají na vrácení daní, či upozorňují na chyby v daňovém výkazu. Vše se přitom na první pohled tváří jako oficiální zpráva ze státního úřadu. Její otevření se ale nevyplácí. Lidem, kterým tato SMS zpráva přišla a trik neprokouknou, mohou podvodníci během chvíle vybílit celý bankovní účet. Nejde přitom zdaleka o jediný jejich trik.

Pozor: Komu přišla tahle SMS zpráva, tomu během chvíle vybílí celý bankovní účet. Hrozí to i vám?

Problémy teď měli také uživatelé Googlu, kteří přišli o astronomické částky. Nestali se však obětí podvodu, ale omylu. Konkrétně se to týká australského penzijního fondu UniSuper, který se spoléhá na služby Google Cloud. Jak upozornil web Smartmania, v tomto případě se gigant z Mountain View dopustil velké chyby, která vyděsila přes půl milionu klientů penzijní společnosti. Google totiž omylem smazal jejich účet na Cloudu a klienti se tak nemohli dostat ke svým úsporám v celkové hodnotě 125 miliard australských dolarů, tedy 1,9 bilionu korun.

Stane se Google hrozbou?

Tato nepříjemná situace trvala asi týden, než se společnosti podařilo obnovit všechna data ze zálohy. „Jedná se o ojedinělý případ, který se nikdy předtím nevyskytl u žádného z klientů Google Cloud na celém světě,“ cituje web The Guardian generálního ředitele Google Cloud Thomase Kuriana a generálního ředitele společnosti UniSuper Petera Chuna. Společnost Google Cloud uvedla, že identifikovala události, které vedly k tomuto narušení. Údajně přijala opatření, aby se to již neopakovalo.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Statisíce klientů zmíněné společnosti se kvůli chybě nemohli dostat ke svým penězům

I když se podle Googlu tato chyba v cloudu ještě nikdy nestala, možnost závad a výpadků je důvodem k obavám pro společnosti a vlády. Ty si totiž stále častěji přesouvají svá data k poskytovatelům cloudu. Podle aktuálních informací patří mezi zákazníky Google Cloud přibližně 60 procent z tisícovky největších světových společností a 90 procent jednorožců v oblasti generativní umělé inteligence. Téměř půl milionu firem po celém světě využívá Google Cloud pro své klienty.

Co si o podobném pochybení ze strany Googlu myslíte vy? Napište nám váš názor v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články