Inspekce zabavila přes 2,5 tuny závadného ovoce s pesticidy. Prodejce dostane pokutu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zabavila 2,8 tuny exotického ovoce atemoya, které obsahovalo nadlimitní množství pesticidů.

i Zdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pesticidům se v jídle bohužel nevyhneme. Používají se k prevenci, regulaci a ničení škodlivých organismů nebo nemocí, jak upozornil web Alsglobal. Proto se někdy stane, že si z obchodu přineseme něco, co je jimi doslova nepěchováno. Na Událostech247 jsme psali například o tom, že ve Valašském Meziříčí prodávali balenou karotku, ve které byl dvojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu linuronu.

Pesticidy jsou téměř všude

Psali jsme také o tom, že pesticidy byly v sušených fazolích, které prodával řetězec Tesco pod svou privátní značkou. Zjistila to laboratorní analýza Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která o tom informovala na svém webu Potraviny na pranýři. Ve fazolích byl prokázán výskyt herbicidu ve čtyřikrát vyšším množství, než povoluje zákon. Šlo o fazole vypěstované v Argentině a nevyhovující šarže měla 1 344 balení.

V českých obchodech se objevila extrémně nebezpečná zelenina. Koupili jste si ji? Nesmíte ji jíst, jinak to skončí špatně

Účinky pesticidů na lidské zdraví se přitom liší v závislosti na několika faktorech, tedy jejich složením, koncentrací atd. Pesticidy, které se v našem těle postupně nahromadí, tak mohou mít například negativní vliv na naši nervovou soustavu a v extrémních případech může dojít dokonce až k trvalému a nezvratnému poškození mozku. Některé druhy pesticidů mohou také narušit hormonální systém.

Pozor na exotiku

Nedávno Státní zemědělská a potravinářská inspekce zajistila 2,64 tuny exotického ovoce atemoya thompson. Na svém webu Potraviny na pranýři informuje o tom, že toto ovoce obsahovalo koktejl 6 nadlimitních pesticidů. Některé dokonce překročily povolený limit sedmkrát. Toto čerstvé nebalené ovoce mělo označení šarže LOTE:WPAT012003A. Dodavatelem byl R.PARISE IMPORTACAO E EXPORTACAO DE FRUTAS. Zemí původu byla Brazílie.

iZdroj fotografie: SZPI
Fotografie zmíněného ovoce

Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali v provozovně společnosti Tao export&import s.r.o., na Libušské ulici 118/246 v Praze. S kontrolovanou osobou zahájila Potravinářská inspekce správní řízení o uložení pokuty. „Já naštěstí exotické ovoce moc nekupuji, máme raději jablka, broskve a meruňky. Ty si většinou chodíme trhat rovnou do sadu za menší poplatek. Tak tam tak nějak předpokládám, že to je bez závad a snad i trošku bio,“ říká Událostem247 paní Bohdana z Brna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články