V českých obchodech se objevila extrémně nebezpečná zelenina. Koupili jste si ji? Nesmíte ji jíst, jinak to skončí špatně

Mysleli jste si, že když si dopřáváte zeleninu a luštěniny, prospíváte tím svému zdraví? Ne vždycky je to pravda.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

O závadných nebo nekvalitních potravinách informujeme na Událostech247 často. Psali jsme například o čaji Yerba maté, který obsahoval nadlimitní množství pesticidů. Ty se přitom používají k ochraně před škůdci. Pesticidy lidské tělo neumí odbourávat, a proto se mohou nahromadit. Podobných záchytů je přitom docela dost.

Ovoce a zelenina, které jsou zdraví nebezpečné

Informovali jsme také například o jahodách z Kauflandu, které též obsahovaly nebezpečné pesticidy. Konzumace tohoto ovoce ve větším množství je proto opravdu zdraví nebezpečná. O moc lépe na tom v poslední době není ani zelenina, která se v českých obchodech prodává. V Ovocentru V+V ve Valašském Meziříčí prodávali balenou karotku, ve které byl dvojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu linuronu.

V čajích Yerba maté našla česká inspekce zdraví nebezpečné látky. Byl stažen z prodeje

Víte od nás, že účinky pesticidů na lidské zdraví se liší v závislosti na několika faktorech, tedy jejich složením, koncentrací atd. Pesticidy, které se v našem těle postupně nahromadí, tak mohou mít například negativní vliv na naši nervovou soustavu a v extrémních případech může dojít dokonce až k trvalému a nezvratnému poškození mozku. Některé druhy pesticidů mohou také narušit hormonální systém.

Fazole mohou mít lidé ještě doma

Pesticidy byly také v sušených fazolích, které prodával řetězec Tesco pod svou privátní značkou. Zjistila to laboratorní analýza Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která o tom informovala na svém webu Potraviny na pranýři. Ve fazolích byl prokázán výskyt herbicidu ve čtyřikrát vyšším množství, než povoluje zákon. Šlo o fazole vypěstované v Argentině a nevyhovující šarže měla 1 344 balení.

iZdroj fotografie: SZPI
Šarži zmíněných fazolí mohou zákazníci vrátit na prodejně

Šlo o půlkilogramové balení červených fazolí s minimální trvanlivostí do 6. 7. 2025. Herbicidu haloxyfopu, tedy přípravku k hubení plevelů, bylo ve fazolích 0,57 miligramu na kilogram, přičemž povolený limit je 0,15 miligramu na kilogram. Inspekce kvůli tomu nařídila okamžité stažení dané šarže ze všech poboček a s řetězcem Tesco zahájí správní řízení o uložení pokuty. Spotřebitelům zároveň doporučuje, aby tyto fazole nejedli. „Další záchyt pesticidů, měli bychom se asi naučit žít ze vzduchu,“ směje se paní Ivana.

Co si o četnosti podobných záchytů myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články