Jaká jsou pravidla pro evidenci na Úřadu práce v roce 2025? Některé věci se změnily, a tak je dobré, abyste o nich raději věděli.
Ztráta práce je pro mnohé nejen finanční, ale i psychickou ranou. Aby člověk v tomto období nezůstal úplně bez prostředků, může se obrátit na stát. Úřad práce vám nejen finančně pomůže v době, kdy ztratíte práci, ale, jak již redakce Událostí247 zmiňovala, podá pomocnou ruku i v případě, že platíte vysoké částky za energie. Jak dlouho ale můžete být v evidenci Úřadu práce a jak dlouho můžete pobírat podporu v nezaměstnanosti? Pojďme se podívat na to, jaká jsou pravidla pro rok 2025.
Úřad práce a jeho pravidla
Přijít o práci není nic příjemného, avšak naštěstí existuje Úřad práce, který vám finančně pomůže a navíc vám poskytne i mnoho pracovních nabídek. Podpora v nezaměstnanosti však není automatická – žadatel o ni musí splnit určité podmínky a dodržet předepsané postupy. V první řadě se nežádá o finanční podporu, ale o zaevidování se jako uchazeč o zaměstnání. Jde o celkem jednoduchý postup, který je však časově omezen. Pokud vám například pracovní smlouva skončí k 30. dubnu, je nutné se zaregistrovat na Úřadu práce nejpozději do tří pracovních dnů, tedy do 3. května.
Pokud tento termín nestihnete, může to mít negativní dopady – nejenže si budete muset hradit zdravotní pojištění sami, ale zároveň se vystavujete riziku ztráty nároku na podporu nebo jejího krácení. Sociální pojištění za vás Úřad práce ale platit nebude. V průběhu vaší evidence se však za určitých podmínek započte náhradní doba pojištění.
Technologie jdou neustále dopředu a jednou z výhod je, že dnes už v případě žádosti o zprostředkování zaměstnání nemusíte na Úřad práce osobně. Pokud přijdete o práci, můžete se na Úřad práce přihlásit online prostřednictvím aplikace Jenda. Do ní se pak dostanete skrze bankovní identitu, eObčankou nebo identitou občana.
Jak dlouho mohu být v evidenci
Doba evidence na Úřadu práce není omezená a i kdybyste nesplňovali podmínky pro pobírání podpory v nezaměstnanosti, můžete v ní být, jak dlouho chcete. Když už jsme u té podpory v nezaměstnanosti – ta je časově omezená a její délka se určuje podle věku uchazeče. V případě, že jste mladší 50 let, podporu v nezaměstnanosti můžete pobírat maximálně 5 měsíců. Od 50 do 55 let 8 měsíců a nad 55 let maximálně 11 měsíců.
Dříve než její délku budete řešit, musíte ji získat. Nárok na ni vzniká v momentě, pokud měl žadatel o ni v posledních dvou letech důchodové pojištění. To si buď platí sám jako OSVČ, nebo ho za něj odvádí jeho zaměstnavatel. Tato podpora se pak vyplácí od data, kdy na ni vznikl nárok. V případě, že vám podpora v nezaměstnanosti vyprší, můžete stále na pracovním úřadě zůstat. Ten za vás bude platit zdravotní pojištění a bude vám pomáhat hledat zaměstnání. Po vypršení podpory v nezaměstnanosti vám však už nebude vyplácet žádné peníze.
Máte nějaké zkušenosti s úřadem práce?


