Právě se děje: Benzín a nafta zdraží takovým způsobem, že za pár týdnů budou jenom pro bohaté. Nedoplatíme se

Ceny neustále rostou nejen u potravin, ale v poslední době opět i u pohonných hmot. Podle expertů může být ještě hůř.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Mnozí šoféři se tak snaží hledat různé cesty, jak na jejich nákupu ušetřit. Oblíbenou strategií je například jezdit tankovat na levnější benzínky do Polska, jak už dříve psaly Události247. Navíc jak se zdá, bude potřeba hledat úsporné varianty v blízké době čím dál nutnější. Blíží se totiž výrazné zdražení benzínu a nafty.

Očekávám další zdražování, říká ekonom

Psali jsme také, že například 3. února dosahovala cena litru benzínu Natural 95 průměrné ceny 37,03 koruny. To je oproti konci loňského roku, kdy se palivo prodávalo za 35,69 koruny nárůst o téměř 1,5 koruny. Stejný trend panuje také u nafty. Hůř na tom však podle všeho budou majitelé benzínových aut, jak upozornily Události247. Právě benzín totiž bude nejspíš zdražovat ještě výrazněji než nafta.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Ceny benzínu a nafty jsou celosvětově velkým tématem

K Praze jako nejdražšímu regionu, co se týče pohonných hmot, se v posledních dnech přidalo dalších sedm krajů. Jak upozornil web Novinky, ve všech už stojí nejprodávanější Natural 95 přes 40 korun za litr a cena ještě zdaleka není konečná. „V dalším týdnu očekávám zdražení kolem dvaceti haléřů za litr,“ řekl Novinkám ekonom Štěpán Křeček. Jako hlavní důvod zvyšování cen uvedl oslabující korunu vůči americkému dolaru.

Ceny benzínu a nafty se liší podle krajů

V průměru se podle společnosti CCS, která ceny na čerpacích stanicích sleduje, prodával v Česku v úterý benzín za 40,05 a nafta za 39,19 koruny. Cenové rozdíly mezi regiony jsou poměrně velké. Zatímco v Praze ceny benzínu míří ke 41 korunám, v nejlevnějším Ústeckém kraji se prodává o 1,20 koruny za litr levněji. Nafta v Praze stojí přes 40 korun, v Karlovarském kraji potom téměř o dvě koruny méně, píší Novinky.

Blíží se extrémní zdražení benzinu a nafty. Kdo si nenatankuje do zásoby, ten bude muset pěšky, nebo autobusem

Velmi vysoké ceny pohonných hmot bývají u hlavních dálničních tahů, kde se hřeší na to, že řidič kolikrát nemá na výběr a je ochoten si připlatit,“ říká dále Křeček. O něco nižší ceny podle něj bývají v krajích, které sousedí s pohraničím. „Já bydlím v Pardubicích a za benzín jsem platila přes 40 korun za litr, což mi teda přijde už docela dost peněz. Vzhledem k tomu, ze v Praze, kde mají vyšší platy, to mají skoro stejně, mi to přijde docela nespravedlivé,“ říká paní Ema.

Za kolik tankujete vy? Napište to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články