Je to tady: V Česku se rozjíždí kontrola domácností. Stát bude zajímat váš majetek a bude chtít vědět, jak bydlíte

Sociální systém prošel obrovskou revizí, změnily se dávky a s nimi i přístup státu k těm, kteří si o ně žádají. Aby toho nebylo málo, začaly i kontroly domácností.

i Zdroj fotografie: Butz.2013 from Oslo / Berlin, NO / DE/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Není to tak dávno, co vás redakce Událostí247 informovala o sociální revizi. Jednou z nejzásadnějších změn, kterou si vláda připravila, je sloučení všech známých dávek do jedné velké superdávky. A pozor, získat ji nebude vůbec snadné. Stát chce totiž zamezit tomu, aby sociální dávky dostávali ti, kteří je ve skutečnosti vůbec nepotřebují a jen zneužívají sociálního systému pro vlastní obohacení. V rámci toho pak bude vláda kontrolovat i některé domácnosti a bude provádět takzvaný majetkový test. Pojďme se na tuto novinku podívat pěkně popořadě.

Sociální revize a kontroly domácností

Sociální dávky jako takové mají poskytovat pomoc lidem v nouzi – tedy těm, kteří mají nedostatek finančních prostředků a potřebují v této oblasti pomoc od státu. Není ale žádným překvapením, že této pomoci někteří využívají, a tak se pro ně sociální dávky staly jakousi formou obživy. To vše i přesto, že ve skutečnosti mají vysoké příjmy, které před státem zatajují, před domem jim stojí tři auta a ve výsledku se vlastně mají dobře. Proti takovým jedincům se teď český stát snaží bojovat.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Sociální revize nemění jen podobu sociálních dávek, ale kompletně celý systém jejich vyplácení. Získat je nebude až tak jednoduché, protože žadatelé teď budou muset prokázat, že onu dávku skutečně potřebují. Jak? Kontrolami domácností a majetku. A proč? No, vezměme si například takový příspěvek na bydlení. Abyste ho mohli získat, museli byste za nájemné platit více než 30 % svého čistého příjmu. Je to celkem nízká hranice a toho někteří bohužel využívají.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
V Česku bude probíhat kontrola domácností

Typickým příkladem může být například rodina, která zatají příjem některého ze členů domácnosti, protože s ním by pak na příspěvek nedosáhla. K takovým momentům by ale v budoucnu už nemělo docházet, protože stát si bude pečlivě dávat pozor na to, kdo o příspěvky žádá. Jedním z takových způsobů je majetkový test, o kterém nedávno mluvil například ministr práce a sociálních věcí Martin Jurečka.

Majetkový test, který v ReVizi dávek zavádíme, je běžný v řadě evropských zemí a má to jednoduchý důvod. Nelze bez něj garantovat, že pomáháme těm, kteří mají hlouběji do kapsy a pomoc opravdu potřebují,“ zmínil se na svém instagramovém profilu. Ve výsledku to znamená jediné. Pokud budete chtít získat sociální dávku, stát bude posuzovat nejen váš příjem, ale také majetkovou situaci.

Jak to vypadá v praxi

V případě, že budete žádat o příspěvek od státu, ten pak bude kontrolovat váš majetek. Budou ho zajímat vaše nemovitosti i vozidla, která vlastníte. V neposlední řadě pak samozřejmě dojde na kontrolu zůstatku na účtu. Je logické, že člověk, který má bokem půl milionu korun, od státu zřejmě pomoc nedostane. Stejně tak se pomoci nejspíš nedostane ani těm, kteří mají více aut nebo více než jednu nemovitost. Naproti tomu ji dostanou ti, kteří mají hluboko do kapsy a nedisponují majetkem, který by mohli prodat, aby si finančně přilepšili.

iZdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
Sociální dávky dostanou pouze ti, kteří je skutečně potřebují

A jak to bude probíhat? No, zřejmě dost podobně jako u kontrol jedinců, kteří jsou v pracovní neschopnosti. U těch mají úředníci z České správy sociálního zabezpečení právo je navštívit a ověřit si, zda skutečně dodržují klidový režim, který jim byl lékařem stanoven. Těm, kteří pak úředníkům opakovaně neotevřou, může hrozit pokuta až 20 000 Kč, ukončení neschopenky a také vyhazov z práce.

U kontrol jedinců pobírajících příspěvek na bydlení to pak může fungovat podobně. Úředníky bude především zajímat stav vaší domácnosti a také skutečnost, zda do ní nepřibývá podezřele mnoho drahé elektroniky a podobně. Ono když pobíráte příspěvek na bydlení a úředníci zjistí, že jste si koupili novou televizi za 30 000 Kč a zrovna rekonstruujete kuchyň, asi to nebude působit úplně dobře. V takovém případě jde o jasný náznak toho, že jste zatajili příjem, a dávka vám pak bude odebrána.

Co si o tom všem myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články