Přišla vám tahle SMS zpráva? Můžete mít vybílený účet a ani to nebudete vědět

Opatrnost se v dnešní době vyplatí nejen na internetu, ale i při telefonování či odpovídání na některé SMS zprávy. Lidé se totiž snadno mohou stát obětmi podvodníků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podvodníci neustále vymýšlí nové triky, jak nic netušící lidi obrat o peníze. Lidé by měli být obezřetní nejen při brouzdání na internetu, ale i při používání telefonu. Mezi oblíbený způsob podvodníků totiž patří nejrůznější falešné telefonní hovory a zprávy. Dramatického nárůstu podvodných SMS zpráv si nedávno všimnul i v Česku rozšířený operátor O2, jak informuje web Novinky. Pokud tedy lidem přišla daná SMS zpráva, mohou mít brzy vybílený účet a ani o tom nebudou vědět.

Podvodníci se vydávají za pracovníky operátora

Nic netušícím lidem obvykle pošlou falešnou výstrahu na blížící se konec některých služeb. „Rozesílají tisíce SMS zpráv našim zákazníkům s falešným upozorněním, že jim například končí platnost SIM karty a je třeba zaplatit symbolickou částku za její prodloužení. Člověk velmi snadno získá dojem, že se nachází na skutečné O2 dobíjecí bráně,“ uvedl pro web Novinky ředitel bezpečnosti O2 Radek Šichtanc.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Především starší generace jsou častým cílem podvodníků

Podob, jež takové falešné zprávy mohou mít, je však mnoho. Nevyžádané zprávy často uživatele lákají na kliknutí na odkazy, které jsou údajně spojeny s jejich bankovními účty nebo online službami. Výjimkou nejsou ani zprávy, jež se tváří, že pochází od důvěryhodných zdrojů jako jsou banky nebo státní instituce. Místo toho, aby lidé získali nějaké výhody, jsou ale okradeni o osobní nebo finanční údaje.

Podvody často cílí na seniory

Zatímco mladá generace už jen tak nějakému podvodníkovi nenaletí, starší lidé mnohdy s moderními technologiemi nemají příliš zkušeností. Pro zloděje jsou tak snadným cílem. Výjimkou nejsou ani energošmejdi. Ti se ve velkém vyrojili zejména v době energetické krize, kdy řada lidí musela měnit dodavatele a hledala co nejlepší ceny. Mnoha Čechům tak přišly například zprávy požadující zaplatit dvacetikorunový nedoplatek za elektřinu. V případě nezaplacení pak podvodníci vyhrožovali odpojením od sítě, uvádí web Deník.

Podfuk na diváky v živém vysílání: Televize Barrandov na nás vydělávala obrovské sumy peněz

Podvody však na lidi zdaleka nečíhají jen v SMS zprávách. Setkat se s nimi lze ve velkém na sociálních sítích či různých internetových stránkách. Výjimkou pak není ani podvod v televizi. Jak informovaly Události247, před několika lety takto v přímém přenosu na svých divácích vydělávala televizní stanice Barrandov.

Přišla vám někdy podobná SMS zpráva? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články