Valí se na nás velké změny: Jedna jízda autobusem vás vyjde na několik tisíc korun

Na stole je nový návrh, který by přísněji trestal jednu skupinu cestujících ve veřejné dopravě.

i Zdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

O problematice všemožných pokut vás na Událostech247 informujeme často. Před nedávném jsme například psali o nové dopravní značce v Německu, za jejíž nedodržení může řidičům hrozit pokuta přesahující v přepočtu 1700 Kč. Pokuty ovšem nehrozí jen řidičům aut, ale i cestujícím v dopravních prostředcích.

Pokuty za neplatný lístek

Výše pokut pro cestující bez platné jízdenky jsou stejné už mnoho let. Psal o tom web iDnes. Proto se sdružení dopravců podle webu od státu domáhá zvýšení maximální sazby pokuty z aktuálních 1 500 Kč na 2 500 Kč. I pokud by ovšem návrh dopravců prošel, všechny dopravní podniky si nutně nemusí nastavit tuto zmíněnou horní hranici pokuty.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Dopravci žádají zvýšit pokuty od revizorů

Tomáš Pelikán, předseda zmíněného sdružení a šéf pardubického dopravního podniku, podle iDnes předpokládá, že vyšší pokutu by chtělo zavést asi pět městských dopravců. Jedná se hlavně o větší města jako Praha. Zvýšení pokuty však podle něj paradoxně nemusí být pro všechny dopravce zrovna dvakrát výhodné. V menších městech s nižším standardem života by podle vyjádření Pelikána pro iDnes mohlo dojít spíš k zvýšení nedobytných dluhů, což by mohlo ve výsledku zkomplikovat ekonomiku daných dopravních podniků.

Změna eventuálně přijde

Z celorepublikového hlediska podle webu není problém s černými pasažéry zas tak velký. Zmíněný pardubický dopravní podnik eviduje ročně zhruba deset tisíc takových pasažérů. To je podle Pelikána při celkovém počtu třiceti milionů cestujících relativně malé číslo. iDnes dále dodává, že v případě pokut se často jedná o osoby, které revizoři odhalí s neplatným cestovním lístkem opakovaně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Veřejnou dopravou jezdí dnes a denně řada Čechů

Jakkoliv nyní návrh dopadne, trend je nezvratný. Tedy zdražení téměř všeho, včetně pokut za neplatný lístek. Ať už se změna nastolí v jakýkoliv čas, cestujícím, kteří si nezkontrolují platnost své jízdenky hrozí, že za jedinou jízdu autobusem zaplatí až několik tisíc korun na pokutě od revizora.

Myslíte si, že by se pokuta od revizorů měla navýšit? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články