Pokuta 1725 Kč za nedodržení nové dopravní značky. Víte, co značí? Pokud ne, policie se s vámi mazat nebude

Řidiči by měli dávat pozor nejen na rychlost, ale také na dopravní značky. Teď se navíc objevila jedna opravdu nezvyklá.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

O tom, že se na silnicích čas od času objeví nová dopravní značka, vás na Událostech247 vždy aktuálně informujeme. Například o značce s černou rukou, která má řidiče zastavit při možném vjetí do protisměru. I když se objevuje už pár let, ne každý ví, co vlastně znamená. Psali jsme také o tom, že některé země mohou používat vlastní značky, například Německo.

Pozor především v Německu

Značka vypadá skutečně neobvykle. Je na ní červená tečka nad černou šipkou a slouží jako ukazatel odbočky. Jejím cílem je snížit provoz a nehodovost na frekventovaných trasách. Motoristům by totiž měla pomoci snadněji najít alternativní objízdné trasy a zamezit tak tomu, aby se tvořily dopravní zácpy. Řidiči by také měli mít na paměti, že za nedodržování dopravních značek, ať už u nás, nebo v cizině, jim může policie dané země napařit tučnou pokutu.

Nová dopravní značka na silnicích: Řidiči zmatkují a neví si s ní rady. Za porušení přitom hrozí likvidační pokuta

Pokud někdy zamíříte autem do Německa, tam na vás čeká hned několik značek, které u českých silnic určitě neuvidíte. Jendou z nich je například kulatá černo-bílá dopravní značka. Upozornil na ni už dříve web Autoforum. Běžný řidič si z ní však vrásky dělat nemusí, protože toto značení slouží jako orientační bod pro autonomní vozy. Uvedené značky se v Německu objevují hlavně v okolí Mnichova a Ingolstadtu.

Nová značka

Německo je známé tím, že patří k zemím s největším počtem dopravních značek v Evropě. Jak píše web Autosalon, u silnic jich řidiči najdou okolo tisícovky. Často však nemají ani tušení, co některé z nich vlastně znamenají. Týká se to i českých řidičů, kteří do země jezdí často za nákupy. Například značení s označením 277.1. s konkrétním názvem „Zákaz předjíždění jednostopých vozidel pro vícestopá motorová vozidla a motocykly s postranním vozíkem.“ Je to kulatá zákazová značka, na které je osobní auto a vedle něj kolo a pod ním motorka.

iZdroj fotografie: Mediatus / Creative Commons / CC-BY-SA
Zmíněná dopravní značka s označením 277.1.

Za touto dopravní značkou mají osobní a nákladní auta nebo motocykly se sajdkárou zakázáno předjíždět kola, mopedy, skútry a motorky, vysvětluje web Efahrer. Značka se používá na nebezpečných a nepřehledných místech, jako jsou úzké průjezdy, klikaté silnice a cesty s prudkým stoupáním nebo klesáním. Má ochránit všechny jezdce na dvou kolech. Řidič, který značku nedodrží, zaplatí pokutu 70 eur, tedy 1725 Kč. „Do Německa jezdím za rodinou a je pravda, že některé značky si raději googlím,“ popsal pro Události247 Michal Konečný z Moravan.

Viděli jste někdy výše zmíněnou dopravní značku? O vaše zkušenosti se s námi podělte dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články