Jedna skupina obyvatel bude mít zakázaný přístup na sociální sítě. Omezení od státu bude plošné

Internet a chytré technologie se staly nedílnou součástí našich životů. S tím je spojeno také používání sociálních sítí.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Víte od nás, že chytrý telefon vlastní 54 procent celosvětové populace. Konkrétně v Česku chytrý mobil používá 82 procent lidí. I přesto se může stát, že na některých místech svůj telefon prostě používat nesmíte. Ve Velké Británii se mluví o návrhu zakázat chytré mobily dětem do 16 let. Hlavními argumenty jsou negativní dopady, které na děti má používání chytrých mobilů.

V Norsku na Facebook až od 15 let

Mobilní telefony ve školách zakazují i další státy. Od začátku roku 2024 platí plošný zákaz užívání mobilů, tabletů a chytrých hodinek také pro žáky v Nizozemsku, a to i na středních školách. Podobné zákazy platí už několik let také třeba v Itálii a v některých spolkových zemích Německa, jak psal web iDnes. Bez mobilů si ovšem musejí zvykat také na některých školách v Česku. Například většina plzeňských škol reguluje jejich používání při vyučování.

V Evropě může dojít k vypnutí Facebooku a Instagramu. Důvodem je rostoucí regulace EU

iZdroj fotografie: Depositphotos
Používání mobilů ve školách je už několik let velkým tématem

Dalším často diskutovaným tématem jsou sociální sítě. Například Norsko plánuje zavést věkové omezení pro mladé uživatele. Minimální hranice by měla být 15 let. Chce tak chránit děti před škodlivým obsahem, jak psal web iDnes. V zemi aktuálně platí minimální věková hranice 13 let. I přesto se však na sociálních sítích vyskytuje více než polovina devítiletých dětí, 58 procent desetiletých a 72 procent jedenáctiletých, jak upozornil web The Guardian.

Jaký bude postih za nedodržení?

Také vláda v Austrálii chystá zákon, který zakáže používání sociálních sítí lidem mladším 16 let. Jak psal web České noviny, oznámil to premiér Anthony Albanese. Podle něj sociální sítě dětem škodí. Mladí lidé je nebudou moci používat ani se souhlasem rodičů. Nový zákon chce vláda parlamentu předložit ještě letos. Začít platit by měl 12 měsíců po jeho schválení zákonodárci. Týkat se má všech hlavních platforem, tedy Instagramu, Facebooku, TikToku, X či Youtubu.

Svět zaplavila epidemie digitální demence. Dětem se musí přístup k technologiím regulovat, varuje psychiatr

iZdroj fotografie: בר/ Creative Commons / CC-BY-SA
V některých zahraničních státech se uvažuje o plošném zákazu používání telefonů ve školách, tedy alespoň během vyučování

Jaký postih bude provozovatelům hrozit, pokud nebudou zjišťovat věk uživatelů, zatím není jasné. Uživatelům by postih hrozit neměl. Minimální věk pro používání sociálních sítí zvažují nebo zavádějí i další země. Většinou však počítají s výjimkou, díky které mohou mladší lidé platformy používat se souhlasem rodičů. Austrálie však tuto výjimku zavádět nechce, a tím by se její zákaz stal jedním z nejpřísnějších na světě, dodává web.

Mělo by se podle vás něco podobného zavést i v ČR?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články