Zákaz mobilních telefonů: Vláda uvažuje o něčem, co se lidem nebude vůbec líbit

Život bez chytrého telefonu si dnes již většina lidí ani neumí představit. V některých státech se však objevují nápady, že by se mohlo jejich používání některým lidem omezit.

i Zdroj fotografie: Kārlis Dambrāns from Latvia/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Rozvoj moderních technologií nabral v posledních letech rychlý spád a chytrá zařízení se stávají čím dál dostupnější a rozšířenější. Aktuálně se však překvapivě objevují tendence používání technologií omezit. Konkrétně jde o návrh zákazu chytrých telefonů, které chce pro jednu skupinu obyvatel zavést britská vláda.

Pro děti jsou technologie škodlivé

Technologie se v posledních letech šíří po celém světe. Jak píše web Mobilizujeme, chytrý telefon vlastní již 54 procent celosvětové populace. Konkrétně v Česku pak chytrý mobil používá 82 procent lidí, vyplývá z loňských dat Českého statistického úřadu. Není se proto čemu divit, že jakékoli nápady zakazující používání těchto zařízení se lidem nejspíš líbit nebudou. I přesto se ale objevují.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Život bez chytrého telefonu si mnoho lidí už ani neumí představit

Jak píše web Novinky, ve Velké Británii se mluví o návrhu zakázat chytré mobily dětem do 16 let. Konkrétně toto nařízení vládě doporučil tamní školský výbor. Hlavními argumenty jsou negativní dopady, které na děti má používání chytrých telefonů a především prakticky neomezený přístup k internetu. Podle předsedy výboru Robina Walkera skýtá online svět pro děti celou řadu hrozeb, včetně pornografie či zločineckých gangů, uvádí dále web Novinky.

Debatuje se i o zákazu telefonů na školách

To však není to jediné, co britský školský výbor vládě navrhuje. Jak dále uvádí web Novinky, dalším možným opatřením by mohl být zákaz používání telefonů ve školách. To je krok, ke kterému se už v minulosti uchýlily mnohé státy. Již v roce 2010 jako první toto omezení zavedla Francie. Od letošního roku pak zákaz platí na školách v Nizozemsku, píše web TN. A chystá se také na Slovensku, dodává server Mobilmania.

Zákaz vlastnění telefonu: Starší generace jásají, mladí se bouří

V Česku se sice zatím debaty o podobném nařízení na půdě parlamentu nevedou. To však neznamená, že jednotlivé školy obdobná pravidla nezavádí samy. Již loni psaly Události247 o několika školách, které používání telefonů dětem zakázaly. A podle všeho jich přibývá. Jak píše web Seznam Zprávy, používání telefonů pomocí školního řádu podle loňského průzkumu nějakým způsobem reguluje 95 procent českých škol. Plošký zákaz používání po celou dobu, kdy jsou děti ve škole, pak platí téměř na 30 procentech dotázaných škol.

Co si o zákazu telefonů ve školách myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články