Jedna skupina seniorů může k důchodu pobírat až desítky tisíc korun navíc každý měsíc. I vy? Spousta lidí o tom vůbec neví

Přemýšlíte nad tím, jak si na stáří zvýšit důchod? Možná patříte mezi ty, kteří mohou využít velmi lákavou možnost, jak toho snadno dosáhnout.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Možnosti, jak si navýšit svůj každoměsíční příjem řeší spousta českých důchodců. Mnozí spoléhají na to, že jim stát bude jejich penzi pravidelně valorizovat, což se ostatně i na začátku letošního roku stalo, jak psaly Události247. Někteří pak rovněž doufají v nějaké další státní bonusy, například takzvaný 13. důchod, který je zvykem dávat před koncem roku. Existuje ale také způsob, jak Češi mohou k důchodu pobírat každý měsíc až desítky tisíc korun navíc svým vlastním přičiněním, nezávisle na státu. Spousta lidí o tom přitom vůbec neví.

Jak k důchodu dostávat tisíce korun navíc?

Možností je takzvaná reverzní hypotéka. Že nevíte, o co jde? Zjednodušeně řečeno se jedná o zastavení nemovitosti reverzní neboli zpětnou hypotékou. Na základě toho pak lidé dostanou úvěr v podobě jednorázové částky anebo pravidelné měsíční renty, píše web iDnes. Skupina seniorů, která vlastní nějakou nemovitost tak díky tomu může k důchodu snadno získat nemalý obnos peněz, kterým si může významně vylepšit svou dosavadní penzi.

Vláda rozhodla: Těmto lidem se v roce 2024 zvýší důchod o několik tisíc korun. Vám také?

Pokud byste se však obávali, že nakonec skončíte na dlažbě, tak nebojte, tento scénář nehrozí. Nemovitost mohou lidé nadále využívat. Po smrti pak dochází k vyrovnání dluhu. Buď dům připadne bance, anebo mají dědicové možnost jej získat zpět. Mohou „uhradit dluh, tedy splatit dosavadní vyplacenou část i s poměrně vysokými úroky. Nemovitost si tak vlastně od poskytovatele úvěru mohou znovu koupit,“ uvádí web Seznam Zprávy.

Řešení drahých energií

Zatímco v některých zahraničních zemích se jedná o celkem běžnou věc, v Česku se zatím tento finanční produkt příliš neprosadil. V poslední době však tuto možnost, jak si přilepšit k důchodu využívá čím dál více českých seniorů. Jak píše web iRozhlas, důvodem jsou především drahé energie a potraviny, které už zkrátka lidé nemají z čeho platit.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Mnozí lidé využívají reverzní hypotéky z tomu, aby mohli platit vysoké účty za energie

Ačkoli výhody zpětné hypotéky mohou působit lákavě, i zde jsou určitá rizika, která by zájemci měli dopředu zvážit. Jedním z nich je skutečnost, že případní dědicové budou muset dluh splácet, anebo o nemovitost zkrátka přijdou. „Spotřebitelé by také měli vzít v úvahu to, že budou i nadále vlastníky nemovitosti, a proto o ni budou muset nadále pečovat a platit s tím související náklad,“ dodala pro server iRozhlas mluvčí České národní banky Petra Vlčková.

Slyšeli jste někdy o reverzních hypotékách? A využili byste je? Napište nám svůj náhled do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články