Lidem ještě v roce 2023 nepřijde jeden měsíční důchod. Stát už byl prý letos dostatečně štědrý

Pokud někteří čeští důchodci očekávali, že jim stát před Vánoci ještě přilepší, mají smůlu. Žádné dodatečné příspěvky se již letos vyplácet nebudou.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Události247 v minulých měsících pravidelně informovaly o zaváděné důchodové reformě, která Čechům přinese mnoho změn. A většina z nich bude spíše negativních. Aby toho ale nebylo málo, nyní si vláda pro seniory připravila další nemilou zprávu. Na konci letošního roku už totiž lidem úřady nevyplatí žádné extra příspěvky, valorizace ani mimořádné důchody, jak pro web TN potvrdilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Pro tyto benefity se vžilo označení třináctý důchod, bohužel, letos se lidé tohoto přilepšení nedočkají.

Letos se důchod před Vánoci nezvýší

Dříve přitom takovýto příspěvek před koncem roku nebyl ničím neobvyklým. Příkladem je přídavek 5 tisíc korun, který se všem důchodcům rozhodla k Vánocům před 3 lety nadělit vláda Andreje Babiše, připomíná web iRozhlas. A podobný krok chtělo hnutí ANO vedené Andrejem Babišem udělat i loni, kdy navrhovalo dát důchodcům na podzim příspěvek 6 tisíc korun. Jak však uvádí web České noviny, tehdy tento návrh vláda zamítla.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Čeští důchodci už se letos žádného dalšího přilepšení nedočkají

Důvodem k těmto krokům nicméně obvykle nebývá tak úplně jen reálná potřeba pomoci lidem v nouzi. „Spíš se tam dá očekávat, že to je prostě snaha účelově potěšit voliče, a bránit hlavně odlivu voličské přízně,“ uvedl pro server TN politolog z Masarykovy univerzity Pavel Pšeja.

Důchodci mají smůlu

Ať už jsou důvody podobných přídavků jakékoli, faktem zůstává, že letos se jich Češi nedočkají. Politici mají evidentně za to, že stát už byl letos dostatečně štědrý a lidé na takzvaný třináctý důchod, jak se někdy příspěvkům před koncem roku přezdívá nemají nárok. Jestli tak někteří spoléhali na to, že se před Vánoci ještě nějakého finančního přilepšení dočkají, mají smůlu.

Čeští penzisti můžou pobírat 13. důchod, řada z nich o tom ale neví. Zbytečně jim tak mezi prsty protečou tisíce korun

I tak si ale někteří mohou v podstatě třináctý důchod dopřát. Jak totiž dříve informovaly Události247, peníze lze získat pomocí uložení svých úspor do banky. Pokud si založíte spořící účet, na který vložíte své úspory v hodnotě alespoň několika stovek tisíc, můžete ročně pobírat v klidu 20 tisíc korun, což je bezmála aktuální průměrný důchod v Česku,“ psaly tehdy Události247.

Myslíte si, že je správné dávat důchodcům před koncem roku příspěvky navíc, nebo ne? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články