Klíčová potravina už brzy v obchodech zdraží takovým způsobem, že si ji nikdo nebude moct dovolit. Udělejte si zásoby dokud je čas

Zdražování se na nás valí ze všech stran. Připlatíme si prakticky za všechny komodity, které potřebujeme k běžnému životu.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O zdražování na Událostech247 informujeme poměrně pravidelně. V průběhu září jsme například psali o tom, které potraviny pravděpodobně čeká zdražení klidně i dvojnásobně. Jedná se například o olivový olej. Zdražování čeká také mléčné výrobky. Jak jsme na Událostech247 upozornili, například mlékárna Madeta letos plánuje zdražovat o 3 až 5 procent.

Cena kakaa letí raketově vzhůru

Psali jsme také o tom, že někdy mohou zákazníci narazit v obchodě u zboží na cenovku, která jim doslova vyrazí dech. Přesně to se stalo starší zákaznici, která nakupovala v obchodním řetězci Lidl v Praze. Ženu totiž šokovalo, že u balení Granka o hmotnosti 400 gramů byla cenovka 154 korun a myslela si, že se jedná o chybu a prodavačky cenovku zaměnily. Ty ji však ujistily, že uvedená cenovka je naprosto v pořádku. Cena se tak zvedla o několik desítek korun.

Všemi milovaná potravina náhle zdražila o 200 %. Prodejci z nás ždímou poslední peníze. Bude snad tohle zboží už jenom pro bohaté?

Granko je mezi Čechy velmi oblíbené, i když je na rozdíl od klasického kakaa plné cukru, jak zjistil d-Test. Má široké využití, od teplého mléčného nápoje až po posypání na krupicovou kaši. Cena kakaa v posledních týdnech také strmě stoupá nahoru, jak informuje web Kupi. Cena termínového kontraktu kakaa se od začátku roku 2023 zvýšila už o více než 70 procent, což je nejvíce od roku 1989. Češi se tak musí připravit na to, že cena čokolády nebo oblíbeného Granka bude v dalších měsících zřejmě i nadále růst. Je proto dobré si už teď udělat zásoby.

Češi si připlatí za čokoládu

Za zdražování kakaa mohou především problémy se sklizní v uplynulých měsících, které souvisely hlavně s extrémními dešti. Analytici zároveň varují, že kakaové boby mohou v dalších týdnech vyschnout, a to kvůli sezónnímu nástupu prašného saharského větru. I proto se předpokládá, že nedostatek kakaa na trzích bude dál přetrvávat a celková produkce by měla zaostávat za očekávanou poptávkou, dodává Kupi. Je tak jasné, že vysoké ceny kakaa se v dalších měsících postupně propíšou i do konečných spotřebitelských cen.

iZdroj fotografie: Simon A. Eugster / Creative Commons / CC-BY-SA
Čokoláda zřejmě brzy razantně podraží

Češi jsou milovníky čokolády. Podle oficiálních statistik průměrná roční spotřeba tabulkové čokolády a čokoládových cukrovinek na jednoho obyvatele dosahuje asi 6,5 kilogramu, píše dále Kupi. K dalšímu zdražení čokolády na pultech českých obchodních řetězců by mohlo dojít už krátce po Novém roce, kdy řada firem tradičně přeceňuje. „Tak pro mě vlastně dobrá zpráva. Čokoládu miluju a aspoň tak omezím její konzumaci,“ řekla Událostem247 se smíchem paní Hana z Třebíče.

Co si o stávajících cenách potravin v Česku myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články