Jen tudy projedete a rázem vám přijde pokuta. Tomuto úseku se raději vyhněte, rychlost zde měří přes 60 radarů

V Česku existuje úsek, na kterém je téměř nemožné nedostat pokutu. Kontroluje ho 66 kamer a radarů, raději se mu vyhněte obloukem.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Řidiči si často kladou otázku, zda jsou měřené úseky na silnicích primárně určeny k zajištění bezpečnosti, nebo zda se jedná o efektivní způsob, jak obce navyšují své rozpočty. No, když člověk zjistí, že na jednom úseku je až 66 radarů, pak je odpověď celkem jednoduchá. Na některých místech jde skutečně o byznys s kamerovými systémy. Příkladem je Liberec pod Ještědem, kde řidiči narážejí na kamery v místech, která se zdají být vybrána tak, aby na nich bylo možné vybrat co nejvíce peněz. Vůbec nejhůře jsou na tom ale Říčany, které web iDnes označil za velmoc rychlostních kamer.

66 radarů v Říčanech

Vůbec nejvíce monitorovaným místem jsou Říčany. Zde je systém měření rychlosti propracovaný natolik, že se stává postrachem motoristů. Říčany zavedly kamerové měření rychlosti už v roce 2014, přičemž testovací provoz ukázal, že přestupků je více, než se očekávalo. To vedlo k rychlému rozšiřování systému. Kamer postupně přibývalo více a více, až se jejich počet nakonec zastavil na čísle 66. Vážně jich je ale potřeba tolik?

Maximální povolená rychlost 10km/h: Kdo ji překročí, ten dostane tučnou pokutu. Nový skrytý radar nemá s řidiči slitování

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Úsek v Říčanech je monitorován až 66 různými radary a kamerami

Je pravda, že v Říčanech je pácháno mnoho dopravních přestupků. Jen v únoru minulého roku bylo uděleno 867 pokut, jejichž souhrnná hodnota přesáhla 1,5 milionu korun. Ročně jsou pak na pokutách z úsekového měření v Říčanech vybrány desítky milionů korun. V roce 2022 se konkrétně jednalo o částku 63 milionů korun, v roce 2023 pak 74 milionů korun.

Kamerový byznys

Město argumentuje tím, že úsekové měření je jedním z nejefektivnějších a nejlevnějších způsobů, jak zvýšit bezpečnost na silnicích. Zároveň však existují pochybnosti, zda nejde především o ekonomický přínos pro městskou pokladnu. Klíčovou roli hrají smlouvy, které Říčany uzavírají s okolními obcemi. Tyto smlouvy stanovují, že všechny pokuty udělené v rámci úsekového měření na území partnerských obcí se stávají příjmem Říčan.

Řidiči, tomuto úseku se vyhněte obloukem: Je tam přes 60 radarů. Jen minulý rok díky nim obrali řidiče o 74 milionů

iZdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
Jen v roce 2023 vydělaly Říčany na pokutách 74 milionů korun

Navíc, pokud náklady na provoz kamer v konkrétní obci přesáhnou výnosy z pokut, dotyčná obec musí rozdíl doplatit. To vyvolává otázky, proč starostové menších obcí na takovéto podmínky přistupují a zda je skutečným cílem dohody zlepšení bezpečnosti, nebo spíše finanční zisk pro Říčany. Co si o tom myslíte vy? Napište nám svůj názor níže do komentářů.

Co si o tomto kamerovém byznysu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články