Jezdíte do práce autobusem? Už brzy se za jízdenku nedoplatíte. Hromadná doprava bude jen pro bohaté, ostatní budou muset pěšky

I když jsou doby, kdy Češi za litr benzinu či nafty platili 40 korun a víc naštěstí pryč, levné pohonné hmoty stále nejsou.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mnozí lidé se proto snaží hledat různé cesty, jak na jejich nákupu ušetřit. Oblíbenou strategií je například jezdit tankovat na levnější benzinky do Polska, jak jsme Událostech247 psali už dříve. Jak se zdá, potřeba hledat úsporné varianty bude v blízké době čím dál nutnější. Psali jsem i o tom, že například 3. února dosahovala cena litru benzinu Natural 95 průměrné ceny 37,03 koruny. To je oproti konci loňského roku nárůst o téměř 1,5 koruny.

Ceny paliv pomalu míří vzhůru

Stejný trend aktuálně panuje i u cen nafty. V lednu řidiči zaplatili za litr benzínu či nafty 37 korun, jak píše web CCS. Podobný trend pokračuje, podle analytiků bude zdražování pokračovat i v následujících týdnech, upozornil web Novinky. Paliva v Česku zlevňovala od loňského října. Pokles se zastavil na začátku letošního roku. Ceny pohonných hmot tak některé lidi nutí hledat levnější alternativy a jezdit třeba do práce hromadnou dopravou.

Blíží se extrémní zdražení benzinu a nafty. Kdo si nenatankuje do zásoby, ten bude muset pěšky, nebo autobusem

Pokud ovšem bydlíte třeba v Praze, je možné, že cestování hromadnou dopravou až tak výhodné nebude. Pražská koalice totiž momentálně řeší navýšení ceny jízdného. Roční kupón na MHD v hlavním městě teď stojí 3 650 korun, což je deset korun na den. Cena je platná od roku 2015. Jak upozornil web Refresher, cena je podle některých politiků neudržitelná. Na tom, o kolik by se měla cena hromadné dopravy zvýšit, se však koalice zatím neshodla.

Jízdné v Praze je zatím levnější než v Brně

Jeden z návrhů se týká i zvýšení ceny ročního kupónu o dvojnásobek. Pro web Deník N to uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib. S návrhem by dle svých slov nemohl souhlasit, ale zkusí prý propočítat nějaké varianty. Pokud by návrh na zvýšení o sto procent prošel, cestující by tak za roční kupón zaplatili 7300 korun, což už je dost znatelný zásah do rozpočtu, pokud jsou v rodině dva dospělí. Například v Brně stojí roční šalinkarta 4750 korun. 

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Jízdné v Praze zřejmě brzy zdraží

Má ovšem výhody. Například o víkendech a svátcích na ni může cestovat celá rodina, tedy 2 dospělí plus 3 děti, jak píše web Autonapůl.Když to tak vidím, máme sice roční kupóny dražší než v Praze, ale pořád se to vyplatí, když měsíční stojí 550 korun. Kdybych ale měla platit přes sedm tisíc, tak nevím,“ uvedla pro Události247 paní Jarmila z Brna. Pokud si navíc Brňáci kupují roční kupón elektronicky přes portál BrnoID, magistrát jim za základní roční jízdenku vrátí 1 425 korun, dodává web Český rozhlas.

Co si o zdražení jízdného myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články