Pozor: Jezdíte po dálnici? Platí tam nové pravidlo, za které policie uděluje brutální pokutu 5 500 Kč

Řidiči, kteří jsou zvyklí jezdit po dálnicích by měli zbystřit. Některých se totiž týkají nová pravidla, která zde platí. Kdo je poruší, tomu se to pěkně prodraží.

i Zdroj fotografie: Michal Prášil, ŘSD / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že pravidla pro jízdu na dálnicích se letos mění psaly Události247 již dříve. Některé novinky, jako například plánované zvýšení povolené rychlosti na 150 kilometrů v hodině na vybraných úsecích dálnic mnozí přivítají s nadšením. Jiné změny už ale tak pozitivní nejsou. Pokud i vy po dálnici jezdíte, dejte si na to dobrý pozor. Těm, kteří pravidlo poruší hrozí od policie pokuta až 5500 korun.

Kamiony musí na dálnici čelit omezením

Konkrétně se týkají předjíždění. Již loni na podzim začali silničáři na dálnici D1 umisťovat značky zakazující předjíždění kamionů, jak psaly Události247. Důvodem je především problém se zácpami a zpomalováním provozu, což podle mnohých způsobují právě zdlouhavě se předjíždějící kamiony. A i když mnohým řidičům těchto vozů se novinky nelíbí, silničáři v zavádění změn pokračují i letos.

Na českých dálnicích se budou dít velké změny. Stát už vše potvrdil. Dotkne se to nás všech

Během letošního jara se tak má zákaz předjíždění rozšířit na celou D1, jak píše server Garáž. Existuje nicméně výjimka, kdy zákaz neplatí. Konkrétně od 10 hodin večer do 5 hodin ráno. V tomto čase se mohou kamiony předjíždět tak jako dříve.

Tresty jsou přísné

Porušení těchto předpisů týkajících se předjíždění na dálnici se řidičům kamionů rozhodně nevyplatí. Jak totiž upozorňuje web Autosalon, hrozí za to pokuta až 5500 korun a 6 trestných bodů. Od letošního roku navíc policisté mohou přestupek řešit blokovou pokutou na místě a nemusí věc postupovat do správního řízení, což trestání tohoto nešvaru policistům výrazně usnadnilo.

iZdroj fotografie: User:My Friend/ Creative Commons / CC-BY-SA
Za porušení zákazu předjíždění hrozí řidičům kamionů pokuta až 5500 korun

Řada řidičů kamionů však nová pravidla přesto nerespektuje a vesele se předjíždí dál. Důkazem je množství pokut, které již policisté za tento prohřešek udělili. „Letos jsme uložili za porušení zákazu předjíždění na dálnici D1 225 pokut v příkazním řízení v celkové částce překračující 1 milion a sto tisíc korun,“ cituje web TN mluvčí policistů Kraje Vysočina Danu Čírtkovou. 

Máte pocit, že provoz na dálnicích je díky zákazu předjíždění kamionů plynulejší? Podělte se s námi o své dojmy v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články