Na českých dálnicích se budou dít velké změny. Stát už vše potvrdil. Dotkne se to nás všech

České dálnice čekají již za pár týdnů zásadní změny. Zatímco někteří řidiči je vítají s nadšením, jiní se bouří.

i Zdroj fotografie: Niederkasseler / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pro české řidiče nastane od příštího roku mnoho novinek. Jak totiž informovaly Události247, od ledna začnou platit změny v zákoně týkajícího se pozemních komunikací. To ale není všechno. Již letos v platnost vstoupí velké změny na českých dálnicích. A dotknou se všech, kteří po nich jezdí.

Předjíždění na dálnicích nebude pro každého

Konkrétně se změny týkají především dálnice D1 mezi Prahou a Brnem, která platí dlouhodobě za jednu z nevytíženějších dopravních tepen v Česku. Již tak hustý provoz zde ještě víc komplikují někteří řidiči kamionů, kteří se navzájem zdlouhavě přejíždí a brzdí tak ostatní řidiče. Tomu ale bude konec. Stát, respektive Ministerstvo dopravy za dopomoci policie totiž rozhodly, že předjíždění kamionů bude na mnoha úsecích této dálnice zakázáno, informuje web Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Předjíždění bude pro řidiče kamionů na českých dálnicích výrazně omezeno

Značka zakazující předjíždění kamionů se na dálnici začne objevovat už brzy. „Předpokládáme, že v průběhu listopadu budeme osazovat. Během letošní zimy takto bude zajištěna pravděpodobně celá D1 mezi Prahou a Brnem, cituje web Novinky mluvčího ŘSD Jana Rýdla. Kromě zmíněné D1 se navíc v budoucnu zákazové značky pravděpodobně objeví i jinde. Podle serveru Seznam Zprávy policie vytipovala celkem 33 úseků, kam by se hodily. Jsou mezi nimi také dálnice D2, D7, D8, D11, D35, D46 a D55.

Řidičům kamionů se změny nelíbí

Zatímco řidiči osobních automobilů, které pomalé kamiony často brzdí novinku vítají s nadšením, dotčení kamioňáci se naopak bouří. „Když někdo pojede 80 nebo 70, tak se za ním potáhne kolona od Prahy až do Brna,“ cituje server TN obavy jednoho z nich.

A někteří dokonce připouští, že se zákazem pravděpodobně řídit nebudou. „Když přede mnou jede pomalu kamion a měl bych za ním jet několik kilometrů, tak ho radši předjedu i v zákazu. Je to sprosté, ale je to bohužel tak,“ cituje dalšího z řidičů server Seznam Zprávy. Takové jednání se jim přitom může pěkně prodražit. Podle zmíněné novely zákona za tento přestupek bude hrozit 6 trestných bodů a pokuta ve správním řízení až 25 tisíc korun namísto současných 10 tisíc, dodává web Měšec.

Souhlasíte s chystanými změnami, nebo jste proti? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články