Kaufland nám o oblíbených párcích doslova lhal. Nejsou totiž to, za co se vydávají. Máte je doma?

To, že uzeniny nejsou zrovna zdravou součástí našich jídelníčků, není nic nového. I když si koupíte ty dražší, neznamená to, že budou kvalitnější.

i Zdroj fotografie: Packa / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O záchytech potravin, které rozhodně nevyhovují standardům, informujeme pravidelně. Nemalou část tvoří také mezi Čechy tolik oblíbené uzeniny. Psali jsme na Udáostech247 například o salámu Vysočina, který měl místo masité barvy na povrchu zelenou plíseň. O moc lépe na tom nebyla ani vepřová šunka z Kauflandu, která nebyla dostatečně zpracovaná a mohla být zdraví nebezpečná.

Vyšší cena není zárukou kvality

Pokud si rádi dopřejete párky, měli byste teď opravdu číst pozorně. Spousta lidí si totiž myslí, že krůtí maso je nejzdravější alternativa drůbeže a když si koupí to dražší, měla by tam být zaručena jistá kvalita. To však teď zcela vyvrátila kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která se tentokrát vydala do obchodního řetězce Kaufland, kde už takových záchytů bylo několik.

Inspekce zjistila, že vepřová šunka z Kauflandu může být zdraví nebezpečná

Ani tentokrát inspektoři nevyšli na prázdno. Našli totiž oblíbené krůtí párky Berlinki, které rozhodně nebyly tím, za co se vydávaly, ale kvalitou odpovídaly spíš obyčejným levnějším párkům. Cena za Berlinki se přitom pohybuje okolo 55 korun za jedno balení, takže se rozhodně nejedná o nic levného. Inspekce proto uvedené párky zařadila mezi falšované potraviny. Byl v nich zjištěn nižší obsah masa, než je uvedeno na obalu.

Šizené masné výrobky nejsou ničím výjimečným

Krůtí párky Berlinki měly na obalu uveden dekralovaný obsah masa 78 procent. Zjištěná skutečnost se ovšem dost lišila. Obsah masa byl totiž jen něco málo přes 61 procent. Státní zemědělská a potravinářská inspekce o tom informovala na svém webu Potraviny na pranýři. „Tak to je pro nás tedy nemilá zpráva, zrovna tyto párky dětem občas kupuji, když na ně mají chuť a doteď jsem si myslela, že jsou aspoň trošku kvalitní,“ řekla Událostem247 Majka Novotná z Brna.

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
Zmíněná šarže párků měla menší obsah, než výrobce deklaroval

To, že potraviny mívají méně masa, než výrobce uvádí na obalu, není bohužel žádnou výjimkou. Například Maďarský guláš Pikok v plechovce, který se prodával v Lidlu, nebo Berlinki kuřecí párky uzené, které si mohli koupit zákazníci v Kauflandu. Ty měly dekralovaný obsah masa 90 procent, ale zjištěný obsah masa se o dost lišil. Bylo to totiž pouhých 78,54 procenta. Méně hovězího masa, než výrobce sliboval, mělo také Vepřové a hovězí mleté maso, které prodával Albert.

Koupili jste si někdy jeden ze zmíněných produktů? Podělte se s námi o vaše zkušenosti dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články