Příspěvek na bydlení dostalo loni víc lidí. Průměrná česká domácnost získala od státu skoro 5 tisíc korun

Podle odhadů má až čtvrtina všech českých domácností nárok na příspěvek na bydlení. Více než třetinu svých příjmů totiž musí zaplatit za nájem a energie.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Příjemců příspěvku na bydlení loni oproti jiným letům přibylo. V prosinci úřady práce vyplatily 228 tisíc těchto dávek, což je meziročně o 48 procent víc, psal o tom web České noviny. Průměrná domácnost dostala 4777 korun. Stát minulý rok na příspěvky poskytl dohromady 8,56 miliardy korun. To je skoro o dvě miliardy víc než v roce 2021, doplňuje web.

Kdo má na příspěvek nárok

Podle statistických dat, která na svém webu zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, je ale domácností, které příspěvek pobírají, méně než v letech po minulé krizi. Nižší než tehdy jsou teď také výdaje. V souvislosti s růstem cen energií je pro rok 2023 navrženo mimořádné zvýšení příspěvku na bydlení tak, aby uměl pomoci s úhradou zvýšených nákladů na energie, informuje dále MPSV na svých stránkách. O dávku mohou lidé požádat elektronicky, loni se navíc zjednodušila, připomíná web Týden.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Česko letos od ledna do listopadu spotřebovalo o pětinu méně zemního plynu než loni

Nárok na podporu a své náklady na bydlení teď lidé dokládají dvakrát ročně. Dříve to bylo čtyřikrát za rok. „Příspěvek na bydlení je primární pomoc státu domácnostem s náklady na bydlení, cílí na rodiny i jednotlivce. Nárok na něj má vlastník bytu, domu i nájemce bytu, pokud 30 procent příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 procent příjmů rodiny je nižší, než příslušné normativní náklady stanovené zákonem,“ uvedla pro Události247 mluvčí resortu Eva Davidová.

Bez příspěvků bych s dětmi nevyžila, říká maminka na mateřské

V prosinci vyplatil stát celkem 1,8 milionu sociálních dávek. Postupně se zvyšuje objem podpory, třeba u příspěvku na bydlení je průměrná částka už 4 700 korun pro domácnost měsíčně. Narůstá i podpora rodinám v rámci přídavku na dítě. Protože je zjevné, že lidé, kteří potřebují v této náročné situaci pomoc, mají nižší příjmy a vše se zdražuje, mají se kam obrátit a tato adresná pomoc funguje,“ uvedl na webu ministerstva k aktuálním číslům v lednu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

iZdroj fotografie: abcMedia
Samoživitelka s předškolním dítětem může přídavek získat, pokud její příjmy nepřesahují 23 630 Kč měsíčně

Já jsem samoživitelka, mám dvě děti a jejich otec na ně platí alimenty jak kdy, velice nepravidelně. Protože jsem ještě na mateřské a bydlím v pronajatém bytě, příspěvek na bydlení mi opravdu dost pomůže. Nájem totiž platím ve 2+1 přes 11 tisíc, a to nemáme kdoví jaký luxus. Je úleva, že se dá vše vyřizovat elektronicky, protože se mi kolikrát stalo, že jsem přišla na úřad práce podat pravidelné podklady a strávila jsem tam i dvě hodiny,“ řekla Událostem247 Alena Chocholoušová z Brna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký ekvivalent amerického raketometu HIMARS: systém KHAN je extrémně multifunkční a silný, chce ho třeba polská armáda