Varování: Každý Čech, který v roce 2024 špatně nastartuje auto, dostane pokutu 2500 Kč. Policie se s vámi mazat nebude

Řídit auto není nic lehkého. Každý šofér totiž kromě řidičského umu musí dobře znát dopravní předpisy, jinak se nedoplatí na pokutách.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Například v zimě se pro řidiče mění spousta věcí. Kromě toho, že si musí zvyknout na odlišné podmínky a řídit opatrněji než v létě, kdy je silnice suchá a neklouže, hrozí jim také pokuty, které by v létě nedostali. Příkladem je pokuta za nepřezuté zimní pneumatiky v úsecích, kde jsou nutné. Jak psaly Události247, pokutu může dostat každý řidič, který bude mít na autě sníh.

V zimě je na řidiče víc nástrah

Upozornili jsme také na to, že zatímco někteří lidé mají na střeše auta na veškeré zimní vybavení umístěný velký box, jiní vozí lyže jen tak v autě. To ale může být velký problém. Zejména, pokud vyrážíte do oblíbeného Rakouska. Za špatně zajištěné lyže nebo snowboardy v kabině auta tam totiž může řidičům policie napařit pokutu až 500 eur. To je v přepočtu asi 13 500 korun. V tomto případě by se lyžovačka pořádně prodražila.

Pojedete letos na lyže autem? Moc se to neví, ale během chvíle vám za to policie napaří pokutu 13 500 Kč

Mezi časté prohřešky, o kterých většina řidičů nemá ani tušení, patří i to, že si v zimě nastartujete motor, aby se vám auto zahřálo a jdete si z něj ometat sníh. Zákon o silničním provozu totiž říká, že „řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu“.  

Auto bylo během chvíle pryč

V praxi to znamená, že není možné jen tak nastartovat auto a teprve pak ho dlouhé minuty čistit od námrazy a sněhu. Může se navíc stát i to, že vám někdo do nastartovaného auta sedne a ujede. Přesně to se stalo řidiči v Praze, který od očištěného auta odešel do tepla a počkal, až rozmrzne. Když se vrátil, viděl jen prázdné místo, píše dále web. Měl však štěstí, protože po pár hodinách si ukradené škodovky všimla jedna z policejních hlídek.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Řidič by se neměl vzdalovat od svého nastartovaného vozidla

Majitel auta ovšem porušil také další část zákona, která říká, že „řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla je neoprávněně užít jiná osoba“. V obou uvedených případech je pokuta do 2000 korun na místě a do 2500 korun ve správním řízení. „Já naštěstí parkuji v garáži. Ale ani tak by mě nenapadlo nechat nastartované auto bez dozoru,“ uvedl pro Události247 pan Milan z Rosic.

Věděli jste o tom, že můžete dostat za výše zmíněné věci pokutu? Napište nám to v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články